10 технологии, които променят работната среда. Част I

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Michal Marcol / FreeDigitalPhotos.net

Антония Михайлова

Как технологиите ще променят работната ни среда през следващото десетилетие? На този въпрос отговарят водещият аналитик в областта на технологиите Даниел Бурус и футуристите Дженифър Джарат и Джон Махафи.

Виртуална реалност и игри

Виртуални събрания и заседания, които ще се посещават от аватари на служители, виртуални учебни класове и симулатори на работа – всичко това ще го видим скоро. Освен това, според Даниел Бурус, на работното място ще се играят много повече игри.

„Ще видите невиждан ръст на броя програмисти, които ще създават такива програми. Ако успеете да направите обучението интерактивно и конкурентоспособно, ще можете по-добре да съсредоточите и заинтересувате служителите. Време е играта да се изведе на ново равнище”, твърди Бурус.

Очаквайте да видите, почувствате и пробвате на вкус виртуалната реалност на собственото си работно място. Това може да стане с комбиниран апарат (3D визьор и ръкавица), който ще помага на инженерите в областта на дистанционното управление на процесите на обучение, експериментиране и проектиране, или с използване на 3D очилата на Google за виртуални изследвания.

„Ще можете да усещате продукта, до го завъртите, да го стиснете и да видите как работи”, казва Махафи.

 

Интелигентен електронен агент

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бурус е на мнение, че подобно на електронния помощник Siri на iPhone скоро ще видим много по-мощни версии на електронни помощници, съединени с клауд суперкомпютри.

„Хората все повече разчитат на електронните средства и това ще има дълбоко влияние на работното място. Всеки ще има личен секретар, който ще му е от помощ с информация и знания”, казва той.

И така следващия път, когато полетът ви бъде отменен, си представете как това чудо ви казва, че ви е презаверило билетите за друг самолет, как ви съветва да си вземете връхна дреха, защото времето се е променило, и ви резервира правото да паркирате, понеже се е появило празно място тъкмо за вас.

 

Персонални инструменти за работа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вече носим компютрите в джобовете си – казва Бурус. – Това е глобална революция.” Поради бурното развитие на мобилните приложения смартфоните ще стават все по-индивидуализирани и способни да отговарят на нашите потребности. Свидетели сме и на бум на развитието на компаниите, разработващи приложения.

„Избирате сфера на дейност, вземате приложение и готово – казва Бурус. – И не ви е необходим IT специалист, за да го интегрирате. Просто го зареждате на телефона.”

Технологичната свобода на свой ред ще увеличава възможностите на хората да работят когато, където и както искат – прогнозира Джарат.

Махафи е на същото мнение: „Ще бъде много важно за хората да имат собствени инструменти и технологии, които по-добре ще поддържат това, което правят, от универсалното оборудване на компаниите.”

Повече клауд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Постиженията в областта на клауд услугите скоро може да сложат суперкомпютрите в нашите джобове и на нашите работни места.

„Това е революционна стъпка” – казва Бурус и обяснява, че много операции, за които в миналото е била необходима седмица, сега може да се направят с помощта на клауд за половин час.

Това също може да означава и сбогуване с IT отделите във вида, в който ги познаваме. „Много от тях ще работят в клауд компании – твърди Бурус. – А останалите ще бъдат свободни и ще могат да помагат на компаниите да печелят пари. Те може да търсят пътища за получаване на конкурентни преимущества за своите работодатели с помощта на нови инструменти.”

 

Визуална връзка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виртуалните комуникации радикално променят начините за общуване и работа. Услугите, предоставяни от Skype например, ни позволяват да участваме в дистанционни съвещания и да оставаме на връзка без лично присъствие. И всичко това безплатно или срещу минимално заплащане.

„Това е мощен инструмент, който и занапред ще поддържа тенденцията за увеличаване на хората, работещи дистанционно”, казва Бурус.

Но, добавя той, всички ние трябва да преминем обучение как да се държим в ефир. „Ще видите как компаниите обучават своите хора, особено в продажбите, как да се държат по телевизия – защото всички ще бъдем като на телевизия.”

Визуалната комуникация ще тласне към използването на дистанционен мениджмънт като начин за създаване на ефективност, икономии и контрол на качеството, смята Джарат. Някои медицински заведения и сега използват видеоинформация за дистанционно управление от съответни центрове.

„Използвайки дистанционни очила, вие ще избегнете проблема с разстоянието, мястото и времето”, казва Махафи. Футуристът смята, че потенциалът на такива технологии е огромен.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Технологии

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори