3D принтирането: история и бъдеще

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Floris van Beurgel
Димитър Димитров

Технологията на 3D принтирането е стигнала критична точка в своето развитие. Има я от години, много хора знаят за съществуването ѝ и дори е влязла в някои домове.

Но въпреки това има празнина между перспективите и реалността и изглежда, че обществеността не е напълно убедена.

Затова сега е добър момент да прегледаме историята и бъдещето на 3D принтирането.

3D принтирането се появило през 80-те години, а тогава – и много от технологиите и процесите, които се използват и днес. Заслугата за изобретяване на технологията се дава на 3D Systems, водеща компания в 3D принтирането, появила се през 80-те.

Основната концепция е насочвано от компютър механично наслагване на поредни слоеве от суров материал – обикновено полимерни пластмаси – с цел постепенно изграждане на триизмерен обект. Първоначалната употреба на мастиленоструйни глави на принтери дала и името на този метод за производство. Впоследствие определението за 3D принтиране се разширило и включва автоматизирани металообработващи процеси.

Приложенията на 3D принтирането в началото били фокусирани върху бързото създаване на прототипи и други процеси за продуктово развиване, но чак в началото на новото хилядолетие употребата на технологията започнала да се разширява.

В наши дни увеличаването на броя на 3D принтерите и намаляването на цените довежда технологията до масовия пазар. Приложенията днес включват конструиране, архитектура, биотехнологии, оптични изделия, отбрана, мода и дори храна.

© Wize

През 2014 се появява и Страти (Strati) – първата в света 3D принтирана кола. Според Джей Роджърс, главен изпълнителен директор на Local Motors (компанията производител на превозното средство) ключът към дизайна е опростяването. Той казва в интервю, че ако може да се направи кола с използването само на един материал, то може драстично да се намали броят на частите.

Всъщност е възможно и обикновени хора да си купуват 3D принтери от магазини за скъпа електроника. Но въпреки увеличаването на домашната употреба през последните 10 години възможността милиони потребители да принтират обикновени домакински предмети все още не е осъществена.

Потенциалът на 3D принтирането изглежда явен, но в същото време леко неясен. За мнозина е ясно, че възможността за създаване на принтирани резервни части по поръчка ще направи революция в света на производството и продажбите, но все пак е трудно да се предскаже точно откъде ще започне тази революция.

Например дизайнерите вече не трябва да чакат седмици, за да видят прототипите си. Но от другата страна, е прословутият недостатък на тази лесна употреба – 3D принтираното огнестрелно оръжие, за което се вдигна много шум през 2013 г.

Технологията среща трудности и на пазара и цените на стоковите борси са в застой. Цените на акциите на германския производител Voxeljet стартирали от 47 долара за акция в началото на 2014, но в началото на 2015 са паднали до малко под 8 долара за акция. Все пак компанията печели награди за иновации и развива нови технологии и затова остават оптимистични за бъдещето си. Предстоящото развитие през 2015 може да разпали отново вълнението около тази компания и други като нея.

Често обаче пазарите могат да бъдат изключително проницателни в предсказването коя технология няма да получи шанс. Инвеститорите и компаниите, които се занимават с технологията за 3D принтиране, се надяват пазарите да грешат точно за тази тенденция.

Статията е публикувана в Zmescience.com.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Технологии

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори