5 нови факта за динозаврите

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

7-themes.com
Антония Михайлова

Както ни е демонстрирал успехът на филма „Джурасик парк“, динозаврите не остаряват и интересът на публиката към тях е бил голям преди 20 години, голям е и сега. И макар че тези гиганти са измрели преди 65 милиона години, всяка година ние разбираме за тях нещо ново.

Палеонтологията не стои на едно място и в някои аспекти вече значително е изменила привичните за нас образи на динозаврите. Само за последната година са направени няколко открития, които позволяват да се погледне на света от юрския период под друг ъгъл.

© Julius T. Csotonyi / Royal Tyrrell Museum

© Julius T. Csotonyi / Royal Tyrrell Museum

Трицератопсът е имал гигантски двойник. Новият динозавър е наречен регалицератопс. Благодарение на своето оцветяване, както и поради изключителната сложност на разкопките, при които е направено откритието, той е получил прякора Хелбой. Притежател на огромен рог на носа и масивна корона от костни пластини, възрастният регалицератопс бил толкова голям, че не се страхувал дори от тиранозаврите.

Wikipedia

Wikipedia

Семейството на тиранозаврите са били канибали. Съдейки по изучаването на костите на дасплетозавъра, много близък роднина на тиранозавъра, повечето травми са му били нанесени след смъртта от неговите побратими, тоест главният хищник на юрския период не се е гнусял да яде себеподобни. динозавър велоцирапторВелоцирапторите са били покрити с пера. Такава хипотеза обикаля отдавна, но през юли тази година е получила потвърждение след внимателно изучаване на добре съхранени останки от един от подвидовете велоцираптори. И да, те наистина са били покрити с пера и са имали малки, 35-сантиметрови крила. динозавриНякои динозаври вероятно са били топлокръвни. Изучаването на скоростта на ръста на динозаврите, както и на техните зъби, режима на разход и употреба на енергия сочи, че те, възможно, са били топлокръвни животни. Палеонтолозите обаче още нямат единодушно мнение и точно сега в научните среди кипи сериозен спор по този въпрос.

7-themes.com

7-themes.com

В юрския период на екватора е имало ужасни природни условия. Съдейки по последните изследвания, преди 200 млн. години на екватора постоянно вилнеели суши, екстремни температури и чести пожари. Затова по-големите видове динозаври са живели в тропическия и дори умерения пояс, което обяснява защо на екватора никога не са намирани кости на гиганти, а само малки месоядни динозаври.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Тагове:
·
Категории на статиите:
Археология

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори