Аномална жега натисна Европа

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Старият свят е във властта на аномална жега. Живакът в термометрите в много части на континента подскочи до 40 градуса и нагоре. Мнозина се опасяват от повтаряне на събития с 12-годишна давност.

Природата продължава да поднася сюрпризи. И макар юли да се смята за най-горещия месец на годината, в много европейски страни първите дни на месеца вече счупиха многогодишни рекорди. След рекордните температури в Южна Азия, които доведоха до хиляди жертви в Индия и Пакистан, жегата стигна и до Европа.

Краят на юни – началото на юли кара европейците, живеещи в различни части на континента,

да си спомнят събитията от 2003 година

Тогава аномално високите температури убиха повече от 70 000 души.

Жегата дошла на континента през Пиренейския полуостров. Испанците и португалци са свикнали на жежкото слънце, но и за тях 44°, фиксирани тази седмица в Кордоба и редица други градове и места в Испания, са много. Неслучайно в този град в южната част на полуострова е обявено най-високото, червено ниво на тревога. С настоятелни съвети да не напускат без особена причина домовете си се обърнали властите към жителите на повече от 40 испански провинции.

В съседна Португалия оранжев код е установен в четири провинции.

Вероятно работа ще се отвори и на пожарникарите. Горещото и ветровито време на Пиренеите значително увеличава вероятността от

възникване на горски пожари

Особено тревожна е ситуацията с горските пожари по традиция в Португалия.

От Испания горещият атмосферен фронт продължил движение на север и изток и бързо се разпространил върху Франция, Италия, Белгия и Холандия, засегнал и Британските острови. Във Великобритания например в първия ден на юли с 34 градуса по Целзий станал най-горещият почти за 10 години.

Организаторите на Уимбълдън се опитали да защитят тенисистите и зрителите, като покрили централния корт с подвижен покрив и посъветвали феновете на тениса да носят шапки. На турнира е счупен абсолютният рекорд за жега, установен в далечната 1877 г.

Много горещо е не само в Лондон, но и в Париж, където

40-градусови жеги не е имало от 1947 г.

През 2003 година необичайно горещото време отнело почти 15 000 живота, а по цялата страна – над 20 000. Във френската столица и други градове властите разкриват специални помещения с климатици, където човек може да се разхлади след горещото слънце, съобщава AFP.

Във втората половина на седмицата горещата вълна стигна и Централна Европа и обхвана и източната част на континента. Жегата се почувства и в Германия, Австрия, Чехия и Полша. Усещаме я вече и в България.

По радио и телевизия редовно се изказват медици, които дават съвети как да се държим при горещо време. Следва по-рядко да пребиваваме на слънце и да се стараем да избягваме физическо натоварване. За избягване на слънчеви изгаряния и топлинни удари кожата трябва да е покрита, да се носят свободни и по възможност влажни дрехи и да се пие повече вода.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Климат

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори