Аватари лекуват шизофрения

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Един от компютърните аватари, използвани при разработката на метода „Аватаротерапия”.
© Julian Leff / UCL
Антония Михайлова

Изследователите от Лондонския университетски колеж намериха начин да лекуват шизофрения, без да прибягват до фармацевтични средства. Методът им може да се окаже по-ефективен, отколкото обичайните варианти на терапията. Същината му е в използването на компютърни аватари.

Както твърдят учените на страниците на British Journal of Psychiatry, с помощта на аватарите може да се контролират слуховите халюцинации – най-известният признак на шизофренията.

В пилотното изследване шестнайсет пациенти преминали през седем терапевтични сеанса по половин час всеки. Накрая „гласовете” при всички отслабнали – започнали да се проявяват по-рядко и не влияели така силно върху съзнанието им, а при трима изчезнали напълно. Което е по-забележително – тези болни са чували гласове в продължение на 16, 13 и 3,5 години.

След тези предварителни резултати, които били публикувани в British Journal of Psychiatry, изследователската група получила голяма сума от фондация Wellcome Trust за продължаване на работата.

Аватаротерапията започва с това, че за пациента се подбират лице и глас на аватара, на които той може да се доверява. Компютърът синхронизира движението на устните на екрана с речта, позволявайки на лекаря в реално време да общува с болния чрез аватара. Лекарят помага на пациента да се съпротивлява на гласовете и да контролира халюцинациите си.

Според Джулиан Леф, един от авторите на изследването, болните възприемат виртуалния човек като истински, но тъй като той е създаден от самите тях, тоест те сами избират гласа и външността му, не усещат от него никаква заплаха – за разлика от гласовете в главата, които възникват пряко волята и често заплашват да нанесат вреда на пациента или неговите близки.

Аватарът помага на човека с шизофрения да придобие увереност в себе си, да почувства, че може да тръгне срещу чуждата враждебна воля.

Всеки терапевтичен сеанс се записвал и тези записи се предавали на болния – когато пациентът отново започнел да се измъчва от „гласове”, той можел да прослуша терапевтичния сеанс, а паметта за аватара му помагала да се отнася към лекарските препоръки с доверие.

Тоест аватарът се оказвал нестрашна проекция на слуховата халюцинация, която използвал терапевтът, за да помогне на болния да победи едновременно и аватара, и халюцинацията, която си представял.

Много лекари били удивени, че толкова прост и нетрудоемък метод позволява да се постигне такъв ефект. Дори най-ефективните антипсихотични препарати не могат да се сравнят с него – слуховите халюцинации остават дори след медикаментозното лечение.

Обикновено съветът е да се съвместяват медикаментозната и когнитивно-поведенческата терапия, но според статистиката успехите в този случай съпътстват не повече от един на десет случаи. Освен това не бива да се забравя, че употребата на антипсихотични лекарства обикновено се съпровожда от странични ефекти, които далеч невинаги са благоприятни.

Сега авторите на новия метод се готвят за мащабното му клинично изпитание. В него ще вземат участие няколко психиатрични клиники, в които специално обучени терапевти ще проверяват ефективността на аватарите върху сто случайно избрани пациенти.

Първите резултати от втората фаза ще бъдат готови към 2015 година и те се очакват с голяма надежда – шизофренията поразява около един от всеки сто души, но досега особени успехи в лечението й няма.

Източник: Лондонски университетски колеж

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Технологии

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори