Британските полярници не успяха да пробият Антарктида

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© British Antarctic Survey
Антония Михайлова

Британските полярници спряха пробиването на кладенец в езерото Елсуърт на Антарктида, за да го изследват, съобщава руската служба на BBC. Попречиха им проблем с оборудването и недостиг на гориво.

Участниците в Британската антарктическа експедиция (BAS) се готвеха да пробият дупка в езерото, което е откъснато от външния свят от стотици хиляди години. Проектът на стойност $13 млн. предлагаше пробиване със струя гореща вода. Било планирано да се пробият две дупки – основна и спомагателна, които да се срещнат на дълбочина 300 метра.

Но при пробиването на основната дупка горещата вода започнала да излиза на повърхността и след 20 часа безуспешни опити да стигнат по-дълбоко била изразходвана голяма част от горивото, което принудило полярниците да прекратят работа.

Експедицията е установила лагера си на 22 ноември, а самото пробиване е започнало на 13 декември. Но почти веднага изследователите се натъкнали на сериозни проблеми. Първо се повредил бойлерът, с който трябвало да се топли водата, и се наложило учените да чакат пристигането на резервни части.

© British Antarctic Survey

Миналия петък бойлерът е бил ремонтиран, но изследователите се сблъскали с ново препятствие – те не успели да свържат двете дупки. „Поради причини, които ни предстои да изясним, не успяхме да свържем дупките на дълбочина 300 метра, макар че се опитвахме в продължение на 20 часа”, съобщава глациологът Мартин Зигерт от университета в Бристол, ръководител на експедицията.

След това голяма част от горивото се оказала изразходвана и се наложило всички работи да бъдат спрени, тъй като антарктиците рискували да останат без топлина в ледената пустиня. „Екипът нямаше друг избор, освен да се откаже от плановете си този сезон. Това, разбира се, е много неприятно за нас, но много научихме тази година”, отбелязва Зигерт.

Ръководителят на експедицията уверява, че учените няма да се откажат от опитите си да се доберат до езерото. „Преди 16 години предположихме, че в намиращите се дълбоко под леда езера може да има условия за живот и че тези водоеми ще ни позволят да разберем повече за изменението на климата. Сигурен съм, че ще успеем да разгадаем тайната на Елсуърт в бъдеще”, заключава Зигерт.

© British Antarctic Survey

Все още не е ясно кога ще бъде възобновено пробиването. „Разбира се, ще се опитаме да продължим работа, но не можем да кажем кога ще стане това. Засега очакваме пълен отчет за причините за провала – допълва Одри Стивънс, участничка в експедицията. – Не изключвам някой да ни изпревари и да се добере пръв до езерото.”

Повече им върви на руските учени. През февруари 2012 г. участниците в руската експедиция след 20 години работа успяха да пробият кладенец в друго антарктическо езеро – Восток (Изток). Бяха взети проби вода, но в тях не бяха открити следи от живот. Сега се планира вземането на други проби, а през 2013–2014 г. трябва да започне пълномащабно изследване на езерото със съответната техника.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Природа

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори