Древната река Таманрасет е под пясъците на Сахара

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Радарна снимка на древната речна система. © Philippe Paillou
Антония Михайлова

Огромна разклонена речна система е съществувала в пустинята Сахара в древността. Авторите на изследването са публикували своите резултати в сп. Nature Communications, съобщава The Guardian.

Учените открили коритото на реката с помощта на радиолокационни наблюдения с научния инструмент PALSAR (Phased Array type L-band Synthetic Aperture Radar) на японския спътник ALOS (Advanced Land Observing Satellite).

Триизмерните снимки позволили на учените да забележат равните краища на древни канали, скрити под пясъците на съвременната пустиня.

Nature Communications

Nature Communications

Реката Таманрасет е съществувала преди около пет хиляди години. Нейните извори са се намирали вероятно в южната част на Атласките планини и Ахагар в съвременен Алжир. Реката с многобройни притоци е имала дължина повече от 500 километра и в района на Мавритания се е вливала в Атлантическия океан.

Учените смятат, че в древността в басейна на река Таманрасет в изобилие са се развъждали животни и е имало растения, а пълното ѝ пресушаване е станало за две хиляди години.

Ако реката съществуваше днес, тя била заемала 12-о място сред най-големите водни системи на Земята.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Открития

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори