Формираща се исполинска звезда разказва историята си

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

ALMA (ESO/NRAJ/NRAO)/NASA/Spitzer/JPL-Caltech/GLIMPSE
Антония Михайлова

Съществуват два теоретични сценария за образуването на свръхмасивни звезди. Според единия родителският тъмен облак се разпада на фрагменти, в които се формират няколко малки ядра, след това всяко от тях колапсира, образувайки звезда.

Другият сценарий е по-драматичен – облакът колапсира изцяло и изведнъж, неговото вещество се устремява към центъра и там се появява една, а понякога и няколко гигантски звезди.

Обектът SDC335.579-0.292, който се намира на 11 000 светлинни години от нас, за първи път е регистриран от космическите телескопиСпицър” и „Хершелкато хаотична смесица от тъмни и плътни влакна газ и прах. Сега, с използването на ALMA, астрономите са оценили точно общата маса прах и газ и са открили в дълбините на облака нещо изключително впечатляващо.

„Наблюденията с ALMA ни позволиха за първи път истински дълбоко да надникнем в облака и да разберем какво се случва там – пояснява Николас Перето от Кардифския университет, ръководител на международния екип учени, направили откритието. – Ние искахме да видим как се образуват и растат гигантските звезди и постигнахме целта си! Един от откритите източници на излъчване се оказа просто огромен – най-голямото протозвездно ядро, което някога е откривано в Млечния път.”

Около това ядро зародиш на новата звезда се въртят 500 слънчеви маси материя. Газът и прахът все още текат в облака, затова крайната маса на светилото ще бъде още по-голяма, тоест звездата ще стане необичайно рядък гигант.

„Макар да знаехме, че тази област ще се окаже масивен звезден инкубатор, не очаквахме да открием в нейния център толкова гигантски звезден ембрион – възхищава се Николас Перето. – Тази звезда ще бъде стократно по-масивна от Слънцето, а такива размери в Млечния път достига само едно от десет хиляди светила.”

Освен това наблюденията показали доста интересни детайли от движението на влакнестите структури прах и газ в облака. В централната област влиза огромно количество газ, което е сериозен аргумент в полза на това, че образуването на масивни звезди се описва със сценария на едновременен колапс на протозвездния облак, а не на неговата фрагментация с последващо формиране на независими ядра.

Loading player…

Отчет за изследването ще бъде публикуван в сп. Astronomy & Astrophysics, а с кратката му версия можете да се запознаете тук.

Източник: Европейска южна обсерватория

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори