„Хершел” уличи комета в контрабанда на вода на Юпитер

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Водата в горната атмосфера на Юпитер се е появила в резултат на падането на кометата Шумейкър-Леви 9 върху планетата през 1994 г., свидетелстват данни, получени от европейския космически апарат „Хершел”.

Още през 1995 г. европейската инфрачервена обсерватория ISO е открила голямо количество водни пàри в стратосферата на Юпитер. Учените са доказали, че тази вода не е могла да се издигне от долните слоеве – пàрите не биха могли да преодолеят „студения капан” на горната граница на тропосферата. Следователно водата е попаднала на Юпитер отвън.

Изследователите заподозрели в „контрабанда” на водата кометата Шумейкър-Леви 9. Над 20 отломки от тази комета през юли 1994 са паднали в южното полукълбо на планетата, което е първият случай на сблъсък на небесно тяло, наблюдавано от астрономите. Почти 15 години учените нямали преки доказателства за „вината” на кометата, докато „Хершел” не получил точна карта на хоризонталното и вертикалното разпределение на водните пàри в атмосферата на планетата.

Според резултатите на изследванията, публикувани в сп. Astronomy and Astrophysics, в стратосферата на южното полукълбо на Юпитер има 2-3 пъти повече вода, отколкото в северното, а най-голяма концентрация е фиксирана в района на падането на кометата Шумейкър-Леви. „В съответствие с изчисленията около 95% от водата в стратосферата са свързани с този кометен удар”, казва водещият автор на статията Тибалт Кавали от Лабораторията по астрофизика в Бордо.

Друг възможен източник може да е „дъжд” от междупланетни прахови частици, но в този случай водата би била разпределена равномерно в атмосферата на планетата. Учените са изключили възможността водата да е постъпила на Юпитер от ледени спътници, както в случая със Сатурн и луната му Енцелад. Нито един от големите спътници на Юпитер не преминава през места, откъдето леденият прах може да достигне планетата.

Източник: РИА Новости

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори