Lockheed Martin обещава компактен термоядрен реактор

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Американската корпорация Lockheed Martin възнамерява да разработи в кратки срокове компактен термоядрен реактор, който ще бъде десет пъти по-малък от съществуващите, но със съпоставима мощност.

В съобщение на компанията се казва, че за по-малко от година ще бъде създаден и тестван първообразът на такъв реактор.

Пълноценния прототип Lockheed обещава да пусне след пет години, а организирането на масово производство да стане след десет години. Това ще бъде реактор с мощност 100 МВт, с размери 2,1 x 3 м, който може да се помести в товарен автомобил.

Той ще работи на деутерий и тритий, ще бъде много по-мощен от източниците на енергия, работещи с изкопаеми горива, и при създаването му ще бъде решен проблемът с утилизацията на радиоактивните отпадъци, обещава корпорацията.

Такъв реактор например може да осигури енергия на военен кораб на ВМС на САЩ и да премахне логистичния проблем с доставката на неговото гориво.

Ръководителят на проекта Том Макгуайър казва пред журналисти, че малка група изследователи работят в тази посока вече около четири години. Компанията решила да разкаже за проекта сега, за да намери партньори на пазара, в науката и в неправителствени структури и да ускори работата.

Ръководителят на проектния офис „ИТЕР-Русия“, докторът на физико-математическите науки Анатолий Красилников, смята, че заявлението на американската корпорация е „рекламна акция“, която няма никакво отношение към науката.

„Няма да има никакъв опитен образец. Човечеството работи от десетилетия, а изведнъж Lockheed Martin да вземе да пусне – коментира той пред ТАСС. – Да, това за тези, които не разбират, изглежда истина. Не може да се води работа в затворен режим, която човечеството води в отворен. Те да не би да имат друга физика и други закони на природата? Аз дори не знам за какъв проект иде реч.“

Красилников напомнил за проект на пилотен термоядрен хибриден реактор, който се разработва в Русия. Неговото строителство може да започне чак през 2030 година.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Технологии

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори