Мозъчна стимулация извади предчувствия и сила на волята

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Parvizi et al. Neuron 2013
Антония Михайлова

Упоритостта и желанието да постигаш поставените цели пред лицето на несгодите е забележителна черта на характера, която мнозина си мечтаят да притежават.

И ето че тя може да се възпита по изкуствен път – само със стимулирането на малък раздел от главния мозък.

Откритието е направено случайно по време на изучаването на двама пациенти, страдащи от епилепсия, но то показва, че простата стимулация на мозъка може да доведе до необичайни и сложни изменения на съзнанието.

Джоузеф Парвизи, невролог от Станфордския университет в Калифорния, и колегите му имплантирали електроди в мозъка на двама души, страдащи от епилепсия, за да определят източника на пристъпите.

В хода на работата учените забелязали, че по време на стимулацията на определени области от горната поясна кора (част от лимбичната система, участваща в емоционалните реакции, обучението и паметта) двамата пациенти съобщили за странни негативни предчувствия, съчетани с твърда решимост да преодолеят наближаващата трудност.

Изследователите знаели, че този мозъчен регион работи, когато човек изпитва жажда, болка, смущение или психически проблеми. Някои невробиолози дори смятат тази област за независима от другите области.

По време на стимулацията единият от пациентите се оплакал от чувство на „безпокойство, че нещо лошо може да се случи”, но едновременно с това отбелязал, че това „го прави по-силен”.

Другият разказал, че чувства, че сякаш изведнъж е разбрал как да премине през трудност. Той сравнил тази емоция с карането на кола, която е спукала гума – вече си изминал половината път до мястото, за което си тръгнал, и нямаш никакъв избор, освен да се движиш напред. Той също съобщил, че е получил усещане за спешна необходимост от решителни действия.

Когато изследователите приложили фиктивна стимулация (с пациентите се провеждали същите манипулации, както и при реална процедура, но всъщност електродите бездействали), пациентите не почувствали никакви особени усещания. Резултат не дали и стимулациите на другите близки области от мозъка, разположени на разстояние, по-малко от 5 мм от изходната точка.

Наскоро учените успяха да предизвикат пристъпи на плач при стимулирането на други мозъчни участъци на болни от епилепсия.

Последното откритие може да е от полза при лекуването на хора с обсесивно-компулсивно разстройство. Хората, които страдат от тежката му форма, понякога се лекуват с операция, но не при всеки пациент след подобна интервенция има подобрение. Според Парвизи шансовете на хирурзите за успех биха се повишили, ако те знаят с точност върху коя област е необходимо да въздействат.

„Изследването за първи път показва, че простата стимулация на мозъка може да доведе до сложни изменения на състоянието – коментира неврофилософът Партиция Чърчланд от Калифорнийския университет в Сан Диего. – Бях просто поразена от неговите резултати. Те може да станат мощен аргумент срещу претенциите на някои философи, твърдящи, че съзнанието трябва да включва нещо повече от проста електрическа активност на главния мозък. Сега може да се твърди, че съзнанието все пак се явява функция на мозъка.”

Подробности за изследването са публикувани в сп. Neuron.

 

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори