Пипалата на октопода – бъдещето на хирургията

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Новият манипулатор-пипало вече успешно преминава лабораторни изпитания.
Антония Михайлова

Уникален хирургичен манипулатор копира кинематиката на пипалата на октоподите. В бъдеще подобни инструменти ще позволят провеждането на сложни операции при минимални разрези.

Изследователите от италианското Sant’Anna School of Advanced Studies са разработили манипулатор-пипало, който може да се огъва, разтяга и свива в тесни процепи.

При разработката италианците се вдъхновили от уникалната подвижност на пипалата на октоподите, благодарение на това новият хирургичен инструмент в перспектива ще позволи на хирурзите да получат достъп до труднодостъпни участъци на организма, където е невъзможно да проникнат съвременни инструменти без сериозно увреждане на тъканите.

Основно преимущество на механичното пипало е в това, че то съкращава количеството на инструментите, които е необходимо да се въвеждат в организма през отделни разрези.

Новият манипулатор се състои от отделни идентични модули. Всеки модул има надуваеми цилиндрични камери, които осигуряват подвижността на манипулатора. Натоварен с различни камери, манипулаторът може да се огъва, разтяга и свива, както и да се регулира неговата стабилност до създаване на твърда неподвижна конструкция.

По време на тестовете роботизираното пипало се огънало под ъгъл 255 градуса, разтягало се на 62% от своята първоначална дължина. В хода на изпитанията пипалото ловко работило сред балони, пълни с вода, имитиращи вътрешните органи на човека.

Новият манипулатор ще позволи да се намали броят на инструментите, които е необходимо да се въвеждат в организма при провеждане на роботизирани хирургични операции. Според разработчиците роботизираното пипало ще може, огъвайки се, да се промъква между органите, да ги поддържа и да работи в необходимия регион без увреждане на околните тъкани.

При това чрез гъвкава тръба пипалото може да въвежда различни препарати, да сменя инструменти, да провежда точно облъчване с лазер и т.н.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Технологии

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори