Шантавите машини животни

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Тео Янсен и един от страндбийстовете, наречен Animaris Umerus. Loek Van Der Klis / Flickr
Димитър Димитров

Преди 25 години художникът Тео Янсен (Theo Jansen) създал нова форма на живот.Направен от пластмасови тръби, ципове и превръзки, неговият страндбийст (от датски – плажен звяр) започнал да се разхожда по плажа, задвижван само от вятъра. Оттогава Янсен е създал още много такива зверове, които вдъхновили малка армия от имитатори.

„Перфектният страндбийст е същество, което живее самостоятелно, за да не трябва да мисля за него, след като го създам“, казва художникът.

Неговите страндбийстове, както и произведенията на имитаторите ще бъдат изложени в няколко американски музея, първият от които е музеят Пийбоди Есекс в Салем.

Ходеща машина, задвижвана от хамстер

 I-Wei Huang

I-Wei Huang

Създателят на това почти комично изобретение е И-Уей Хоанг.  Машината се състои от около 125 елемента. „Страндбийстът трябва да прилича повече на живо същество, отколкото на купчина тръби“, казва Хоанг. Това му наблюдение го накарало да внедри истинско животно в изобретението си. Хамстерът тича в прозрачната топка и по този начин задвижва пластмасовите крака на машината.

Бийст № 2

Maxwell Yakush

Maxwell Yakush

За да създаде „най-сложната играчка за офис бюрото“, машинистът Максуел Якуш (Maxwell Yakush) изучил работата на Тео Янсен. „Това са просто тръби и връв, но движенията му са толкова забавни за гледане“, каза Якуш. Алуминиевият страндбийст на Якуш използва гравитацията (въртенето на колелото), за да върви по наклонени повърхности. Машината се състои от над 400 елемента.

Пълзящият каджун

Amelia Kantrovitz

Amelia Kantrovitz

Това относително практично изобретение е дело на цял клас по механично инженерство от Луизианския университет в Лафайет. Състои се от над 200 части. Студентите искали да създадат машина, която „ще е не само функционална, но и красива“, казва техният професор Терънс Чеймбърс (Terrence Chambers). Алуминиевият страндбийст може да бъде управляван от хора, като скоростта се контролира чрез стискане на ръкохватките.

Popular Science

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Наука

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори