Слънчевата система можело да е с две звезди

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© NASA/JPL
Антония Михайлова

В началния етап от развитието на Вселената, когато нашето Слънце се е намирало в стадий на активно формиране, в системата е имало предпоставки за развитието на две звезди, смятат изследователи от Калифорнийския технологичен институт. Това обаче не се е случило.

Кое навело учените на мисли за вероятна бинарна система? Планетите в Слънчевата система не са разположени в една плоскост, а с известно отклонение една спрямо друга и спрямо екватора на Слънцето. Както казва физикът и автор на изследването Константин Батигин, такова отклонение е могло да стане, ако на етапа на формиране на планетите е действал още един гравитационен център.

Батигин твърди, че звездните системи от две или дори три звезди са нормално явление дори в нашата галактика. Например знаменитата суперярка Алфа Центавър са две звезди, разположени много близо една до друга. По данни на изследването, публикувано в сп. Nature, орбитата на Земята е наклонена на 7 градуса от слънчевия екватор. Другите планети имат различни ъгли на наклон.

В изследването се казва, че вероятността от наличие на две протозвезди в Слънчевата система е само хипотеза, но тя не е лишена от научно обоснование. Специалистите се готвят да я потвърдят с наблюдения на други формиращи се звезди в Млечния път.

 

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори