Церера съвсем обърка учените

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Церера
© NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
Антония Михайлова

Сондата Dawn, която се намира на орбита на Церера, е открила на планетата джудже редица загадки и е поставила под съмнение хипотезата за нейния произход.

Ярките петна на повърхността на Церера все още не могат да бъдат обяснени.

Седмица след началото на работата на орбита около планетата джудже сондата Dawn е събрала сведения, които противоречат на представите за Церера като за леден „зародиш“ на планета. Загадъчните ярки петна, открити на космическото тяло, засега не се поддават на обяснение.

Изпращайки към Церера на мисията Dawn на стойност $473 млн., учените смятаха, че тя ще помогне да се потвърди хипотезата за протопланета, образувала се преди 4,5 млрд. години. Но пакетът от данни, представени в понеделник, 13 април 2015 г., на конференцията на Европейския геофизичен съюз (EGU), бил не триумфално потвърждение на хипотезата, а още повече загадки, които не се вместват в съвременните модели на Церера.

Карта на повърхността на Церера, заснета от сондата Dawn преди влизане на кръгова орбита около планетата джудже.
© NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

„Космическият апарат Dawn откри на повърхността две ярки петна – разказва операторът на спектрометъра VIR на сондата Федерико Тоси (Federico Tosi). – Обикновено такива петна свидетелстват за отличия във физическия строеж или химичния състав на породите. Но петната се държат съвсем различно във видимия и инфрачервения диапазон.“

Ярките петна са наречени просто Spot 1 и Spot 5 и са само две от дузина подобни образувания на Церера. На снимките във видимия диапазон двете петна са подобни – ясни тъмнокафяви участъци от повърхността. Но на инфрачервени снимки Spot 1 е по-студено от заобикалящата го повърхност, а Spot 5 е по-горещо и в инфрачервения диапазон „изчезва“ на фона на местността. С други думи, на Церера има две на вид много подобни петна, които имат различна температура.

Разликата в температурите може да се обясни с присъствието на голямо количество лед, но Церера се намира прекалено близо до Слънцето, за да присъства голямо количество лед на повърхността ѝ. Възможно е водата да е свързана с някакъв минерал, но това е само хипотеза.

Снимки на двете петна на Церера във видимия и инфрачервения диапазон. На инфрачервените изображения се вижда, че петно номер 1 изглежда тъмно поради по-ниската температура (вдясно горе), докато петно номер пет се слива с фона (вдясно долу).
© NASA / JPL-Caltech / UCLA / ASI / INAF

Още една изненада на Церера станало неголямото количество големи кратери. Те са много по-малки, отколкото на Веста. При това Церера има следи с ударен произход. Всичко това подлага на съмнения хипотезата за Церера като протопланета.

Церера се намира на 414 млн. км от Слънцето и извършва едно завъртане около него за 4,61 земни години. Диаметърът ѝ е 950 км – това е най-големият обект в Астероидния пояс, неговата гравитация е достатъчна, за да може планетата джудже да поддържа сферична форма. В близките месеци сондата Dawn ще се сближи с Церера и по-внимателно ще изучи състава и температурата на повърхността ѝ.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Тагове:
Категории на статиите:
Космос

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори