Ураганът Санди разтресъл Земята

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Robert Simmon/NASA Earth Observatory
Антония Михайлова

На 30 октомври 2012 година супербурята Санди не просто е опустошила източното крайбрежие на САЩ, но е предизвикала и колебания в земната кора, регистрирани от сеизмографите.

Анализът на подобни колебания от минали години ще помогне на учените да разберат повлияло ли е изменението на климата на броя на бурите за последните десетилетия.

Ураганът се пренесъл на север, на няколкостотин километра източно от крайбрежието, обърнал се наляво и се врязал в брега североизточно от Атлантик сити (щата Ню Джърси). Дълго преди бурята да стигне до сушата, вече можело да се регистрира слабо сътресение, предизвикано от нея в земната кора, казва Онер Суфри от университета на Юта. Отчасти това било резултат от прибоя, но в по-голяма степен – отглас от сблъсък на гигантски бурни вълни далече от брега. Най-интензивните подземни трусове се родили, когато Санди обърнал към брега и едновременно към мрежата от сеизмографи.

Суфри и колегата му Кит Копер анализирали данните, събрани от цялата континентална част на САЩ от 18 октомври до 4 ноември. През този интервал имало две значителни земетресения.

Провокираните от бурите сеизмични колебания не са нов феномен. През 2005 г. движение на земната кора, предизвикано от урагана Катрина, било засечено от сеизмографите в Калифорния. И други бури, които така и не стигат до сушата, са способни да доведат до сътресения.

Тъй като най-силните движения на земната кора обикновено се създават в района, където бушува ураганът, изследователите може да проследят маршрута му само въз основа на сеизмичните данни. Затова има смисъл да се изследват стари записи и да се търсят там сведения за бурите от предспътниковата ера. Възможно е това да позволи по-добре да се предсказват пътят и интензивността на ураганите и да се попълнят пропуските в наблюденията от орбита.

Колебанията, породени от силните морски бури, се характеризират с ниска честота – основно извън пределите на диапазона на земетресенията, отбелязва сеизмологът Дениъл Макнамара от Геоложката служба на САЩ. „Преди те се смятаха за сеизмичен шум и се филтрираха, а сега се оказаха полезни”, казва ученият.

Източник: ScienceNOW

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Природа

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори