Ваксина против грип от тютюн?

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

С настъпването на сезона на простудите и грипа отново се налага да се въоръжаваме с ваксини, но в Северна Америка продължават да ги култивират в кокоши яйца. В Канада се опитват да разработят нови уникални ваксини против грип, като използват растението тютюн.

„От едно малко растение можем да получим 50 дози ваксини – твърди Анди Шелдън, ръководител на канадската фармакологична компания Medicago, която разработва новата ваксина. – Ако вземем за сравнение яйцето, което преди се използваше за производство на противогрипни ваксини, то от едно яйце може да се получат 2 дози.”

Но използването на яйца има и други ограничения. Например при появата на нови щамове технологията трудно се променя. През 2009 г. епидемията от свински грип направи втора вълна още преди ваксината да е готова.

Компанията Medicago е една от няколко компании, които търсят по-ефективни начини за замяна на яйцата в производството на ваксини. Растенията са привлекли вниманието на учените още в началото на 90-те години, а днес се тестват няколко растения, включително домати.

Академичните опити да се разработят алтернативи били преустановени поради сериозни нормативни изисквания при производството на ваксини. Обикновената противогрипна ваксина трябва да премине клинични тестове, преди да бъде одобрена, което отнема 5-6 месеца. Някои компании, включително биотехнологичната Icon Genetics от Германия, са обърнали внимание на сорта тютюн Nicotiana benthamiana. Medicago също използва този вид тютюн.

Medicago започнала да отглежда тютюн в собствени оранжерии. След около 5 седмици растението се премества в разтвор, съдържащ безопасни за човека бактерии, които се намират в почвата. В разтвора растението оставало 5 дни. Листата на тютюна започвали да се свиват и преминавали през стандартен фармакологичен стадий, образувайки чиста ваксина срещу грип. Подобно на вирусите частиците изглеждали и се държали точно както истинските вируси, карайки имунната система да реагира, но те нямали ДНК, за да се възпроизвеждат.

Освен това компанията твърди, че ваксината ще бъде относително евтина. За производството на традиционни противогрипни ваксини на основата на яйца се изразходват 350-400 долара за 40-50 млн. дози. Оборудването на предприятия по отглеждане на клетки се оценява на 1 млрд. долара, но производственият обект на Medicago е вложил 36 млн. долара, твърди Шелдън.

Компанията се финансира от Агенцията за разширени отбранителни изследователски проекти (DARPA). Изследванията са част от програмата на отбранителното министерство на САЩ с цел да се разработват ваксини колкото се може по-бързо в случай на поредна епидемия. Финансиране от DARPA са получилии други компании. През 2008 г. цигарената компания Phillip Morris също е започнала да влага средства в развитието на проектите на Medicago.

По време на епидемията от свински грип през 2009 г., щом получила генетичната последователност, компанията Medicago успяла да разработи продукт с 95% чистота. Миналата пролет Medicago е пуснала 10 млн. дози ваксини срещу свински грип само за 1 месец.

Компанията разработва и съставка за ваксините, предназначена за стимулиране и по-добра работа на имунитета. Medicago вече е завършила първата фаза на клинични изследвания в САЩ за разработката на ваксина против сезонен грип. Новите ваксини въз основата на тютюн ще се появят на пазара след поне 5-6 години. Засега все още ни се налага да използваме традиционните. Компанията вече е задоволила всички нормативни изисквания ,за да започне втората фаза на изпитания в Канада.

Източник: Discovery News

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Наука

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори