Владеенето на чужд език променя структурата на мозъка

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Ивайло Красимиров

Известно е, че да говориш два езика има доста познавателни предимства. Да сменяш от един език на друг е невероятна гимнастика за мозъка. Сега обаче, ново изследване показва, че владеенето на два езика може фундаментално да промени структурата на мозъка, карайки го да работи по начин, различен от работата на мозъка на човек, който говори само един език.

„Двуезичните хора са модел за контрол на познанието“, казва Джудит Крол от Университета в Пенсилвания. Те имат два езика в главите си и могат да превключват от единия към другия когато поискат. „Ако говорите два езика и понякога изпитвате трудност да подберете правилния изказ, това е така защото и двата езика са в готовност във вашия мозък и той непрекъснато преработва информацията на двата езика“, пояснява Крол.

Усилието да се избере един от двата езика или да се превключва от единия към другия всъщност помага за изграждането на нови връзки в мозъка и до преструктурирането на съществуващите.

Изследване на 60 бебета на които се говори на два езика и 60 бебета на които се говори само на един език показва, че с израстването си, тези, на които се говори на два езика, започват да гледат в устата този който говори, а не в очите.

Бебетата, на които се говори на един език, гледат говорещия в устата само, когато той говори на родния им език.

Според Крол изследването е добър пример за това, как двуезичните способности могат да подобрят познавателните способности на човек. „Бебетата които слушат да им се говори на два езика свикват с тях много бързо. Това не им пречи на развитието, по-скоро точно обратното“, казва Крол.

Разбира се промените в мозъчните връзки не стават по един и същи начин във всеки мозък. Изследването на Крол показва, че колкото и лесна да изглежда смяната от един език към друг, всъщност това предизвиква доста големи мозъчни усилия, които в крайна сметка развиват новите връзки в мозъка.

zFCs3lDharzDnW7uH30n1apcwTD-CC5E7c3101O1Psk

В Европа все повече хора говорят по два езика, като за ЕС средно две трети от населението е декларирало, че говори най-малко един чужд език.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Аз, човекът

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори