НАСА прекрати мисията на марсианския си сателит MAVEN след месеци мълчание
След месеци на неуспешни опити за възстановяване на връзката със сателита MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN), НАСА официално обяви сондата за изгубена.
С това се слага край на една от най-успешните мисии за изследване на Червената планета.
Последното предаване от MAVEN е получено на 6 декември от DSN
Това се случва малко преди орбитата на захранвания със слънчева енергия апарат да го отведе зад Марс. Когато сателитът се появява от другата страна, телеметричните данни показват, че е преминал в безопасен режим и е изпаднал в неконтролируемо въртене. Това е довело до загуба на мощност, според доклад на НАСА от февруари.
Всички последващи опити за комуникация със сондата са неуспешни. На специална пресконференция представители на агенцията обявиха края на мисията.
Причината за инцидента, случил се от далечната страна на Марс се разследва
Новината за MAVEN слага край на повече от десетилетие научни изследвания. Сателитът беше изстрелян с ракета Atlas V на United Launch Alliance през ноември 2013 г. и достигна орбитата на Марс десет месеца по-късно.
Шанън Къри, главен изследовател на мисията, описа сондата като „Най-добрата. Марсианска. Мисия. Изобщо.“
Майк Моро, ръководител на проекта MAVEN, похвали екипа и сподели, че те „наистина преживяха загубата на любим човек с края на тази мисия“.
„Екипът със сигурност беше съкрушен, но в същото време сме невероятно горди с науката, която постигнахме през последното десетилетие“, каза Къри и нарече MAVEN „най-добрият наблюдател на атмосферното изпарение в цялата Слънчева система“.
Комисията, разследваща аномалията, е стигнала до заключението, че сондата вероятно е загубила захранване в рамките на часове след инцидента през декември.
„Това е довело до окончателната загуба на мощност в комуникационната система, оставяйки апарата в невъзстановимо състояние“, обясни Моро. Той добави, че „комисията продължава работата си по установяване на първопричината за повредата“.
Първоначално мисията е планирана да продължи само една земна година
Но е удължена с още десет поради безпроблемната си работа. Със загубата на MAVEN в орбита около Марс остават само две действащи сонди на НАСА – Mars Odyssey, изстрелян през 2001 г., и Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), излетял през 2005 г. И двата апарата също работят далеч отвъд първоначално предвидения си живот.
MAVEN беше и един от петте космически апарата, които НАСА използваше като комуникационно реле за марсоходите на повърхността. Останалите четири, които продължават да са активни, са Odyssey, MRO и европейските Mars Express и Trace Gas Orbiter.
MAVEN беше първата сонда, оборудвана с инструменти за изучаване на еволюцията на марсианската атмосфера и нейното взаимодействие със слънчевия вятър.
Мисията предостави данни, които доведоха учените до нови открития, дори и след като апаратът замлъкна.
„Данните, събрани от MAVEN, ще продължат да предоставят ценна информация за Марс в продължение на десетилетия“, заяви Луиз Проктър, директор на отдела за планетарни науки на НАСА.

