Частни компании ще произвеждат безтегловност за НАСА

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Важни научни експерименти в условията на безтегловност може да се провеждат и на МКС, но излиза доста скъпо. На снимката – Дон Петит, бордов инженер от 30-ата експедиция.
© NASA
Антония Михайлова

НАСА търси частни компании, които да изпълнят серия експериментални полети както с имитация на безтегловност в атмосферата, така и с излизане в Космоса, макар и без обиколки около Земята.

Такива полети са необходими за изпитания в условията на безтегловност на различно оборудване, а още в рамките на тази програма се предполага изпитването на система за вертикално кацане, разработена от компанията Astrobotic Technology.

Освен това част от полетите са планирани с участието на екипажи, което ще позволи да се проведат експерименти по изучаване на работата на вестибуларния апарат в безтегловност, без да се използват специалните уреди на Международната космическа станция и да се отнема от времето на и без това плътния график за работа на космонавтите.

В списъка, представен на сайта на НАСА, са включени 13 експеримента. Значителна част от тях предполага полет на обикновен самолет, който отначало ще се ускорява, а след това ще лети по парабола, буквално като хвърлен камък. В съответствие със законите на физиката на борда му ще се образува безтегловност и този ефект отдавна се използва не само за трениране на космонавти, но и за всевъзможни експерименти, атракции и в киноиндустрията.

Освен специални самолети ще бъдат задействани и суборбитални апарати, вертикално излитащи ракети и дори стратострати. Суборбитални полети сега се практикуват от компанията Virgin Galactic, която ще вози туристи в Космоса без обиколка на Земята – конструираният от нея SpaceShipTwo не може да излезе на орбита, но достига височина 110 километра. Според американските стандарти това вече си е пълноценен Космос –  черното небе, синята Земя и безтегловността са осигурени.

НАСА отдавна си сътрудничи активно с частни компании – достатъчно е да споменем, че лунната ракета Saturn V е построена от компанията Boeing, North American Aviation и Douglas. Сега към МКС вече започна да вози стоки корабът Dragon на компанията SpaceX, поръчан е надуваем модел за МКС на фирмата Bigelow Aerospace и има всички основания да се смята    , че частниците с времето напълно ще превземат Космоса.

В плановете си за развитие до 2020 година „Роскосмос” също споменава, че ще предложи част от функциите си на средния и малкия бизнес. Какво ще излезе от това, ще покаже времето. Опитът на НАСА говори, че няма нищо невъзможно.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори