Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

26 неизвестни бактерии са открити в „стерилните“ помещения на НАСА

21 май 2025 г. в 11:06
Последно: 21 май 2025 г. в 11:06

Чистите помещения на НАСА са стерилни помещения, където се сглобяват космическите кораби преди изстрелване. Те са построени по такъв начин, че да се сведе до минимум рискът животът на Земята да достигне до други планети.

Но дори и в тези перфектно контролирани условия, животът все пак намира начин да оцелее – и дори да процъфтява.

Екип от учени от Лабораторията за реактивно движение (JPL), Университета за наука и технологии „Крал Абдула“ (Саудитска Арабия) и други международни институции откриха 26 неизвестни досега бактерии в чистата стая, където през 2007 г. е сглобен космическият кораб Phoenix. Същият кацна по-късно на на Марс, пише в статия, публикувана в списание Microbiome.

Учените са секвенирали 215 бактериални щама, събрани преди, по време и след сглобяването на Phoenix.

53 от тях се оказаха нови щамове, принадлежащи към 26 вида, неизвестни досега на науката.

Тези организми не само оцеляха в стерилна среда, но и демонстрираха висока устойчивост на радиация, дезинфекция и други стресови фактори.

„Целта на нашето проучване беше да разберем риска от пренос на екстремофили по време на космически мисии и да определим кои микроорганизми могат да оцелеят в суровите условия на космоса“, обяснява Александър Росадо, водещ автор на изследването.

Много от тези бактерии притежават уникални гени: те бяха способни да поправят увредена ДНК, ефективно да преработват хранителни вещества и да неутрализират токсични съединения.

Тези свойства ги правят потенциално подходящи за използване в наземни технологии.

„Космосът е уникална лаборатория. Гените, идентифицирани в тези нови бактерии, биха могли да имат приложения в медицината, преработката на храни и други области“, коментират експертите.

„Откриването на тези микроорганизми повдига важен въпрос, а именно – колко добре защитаваме други планети от нашето микробно „нашествие“?“, добави Джуния Шулц, първият автор на статията.

Замърсяването, дори случайно, би могло да изкриви научните данни за евентуален извънземен живот.

Така че НАСА може да се наложи да преосмисли дизайна и протоколите за своите „чисти“ помещения.

Категории на статията:
Орбита