Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

„Кеплер” откри планета с полярна орбита

3 август 2013 г. в 20:21
Последно: 4 август 2013 г. в 16:19

Телескопът „Кеплер” откри необикновената екзопланета Kepler-63b, чиято орбита е наклонена почти на 90 градуса към екватора на звездата, което потвърждава възможността за съществуването на планети с полярна орбита, се казва в статия, дадена за публикуване в Astrophysical Journal, пише РИА Новости.

Смята се, че орбитите на повечето планети не могат силно да се отклоняват от плоскостта на екватора на звездата, тъй като това води до тяхната дестабилизация и разрушение. Това се потвърждава от наблюдения на „Кеплер” и други телескопи. Но теорията предсказва, че могат да съществуват и планети с полярна орбита, съвпадаща с оста на въртене на звездата.

Дейвид Литъм и колегите му от Харвард-Смитсъниънския център по астрофизика в САЩ изяснили, че това наистина е така, като открили планета в съзвездието Лебед на 600 светлинни години от Земята. Тя се върти около неголяма звезда, чиято маса и температура почти не се различават от слънчевите.

Летъм и колегите му се възползвали от една от особеностите в живота на звездите, които обикновено пречат на откриването на планети – петна върху тяхната повърхност. Принципно тяхната поява затруднява търсенето на екзопланети, тъй като те намаляват яркостта на светилото по същия начин, както и преминаващите по неговия диск планети. Но това позволява да се определи посоката на въртене на звездата и нейната скорост.

Като анализирали колебанията в яркостта на звездата Kepler-63, учените открили редом до нея необичаен „мини-Нептун”. Според планетолозите масата на тази планета не може да се изчисли поради активността на звездата, но тя може да превишава земната 45-120 пъти. Главната й особеност е необичайно кръглата орбита, застанала на „задни крака” спрямо екватора на звездата.

Според астрономите съществуването на тази звездна система може да се обясни с относителната й младост – възрастта на звездата не превишава 400 млн. години. Напълно е възможно в последващите епохи Kepler-63b да смени своята орбита с „по-плоска” под действието на приливните сили на звездата, заключават авторите на статията.

Категории на статията:
Космос