Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мозъкът изпълва с цвят черно-белите картинки

13 ноември 2013 г. в 00:02
Последно: 12 ноември 2013 г. в 23:21

Когато гледаме черно-бала снимка, естествено, виждаме черно-бяло изображение. Но какво се случва в този момент в нашия мозък?

Наблюдава ли той същата черно-бяла картинка, или я изпълва с цветове, основавайки се на нашия предишен опит?

Това се заели да изяснят Михаел Банерт и Андреас Бартелс от Тюбингенския университет (Германия).

Отначало изследователите показвали на участниците в експеримент черно-бели изображения на плодове и зеленчуци (банани, ягоди, броколи и т.н.), както и други предмети, асоциирани с даден цвят (както например ягодата се асоциира с червено). Доброволците не знаели целта на изследването и за да ги отвлекат от истинския цвят на предмета, учените им показвали обектите въртящи се и ги питали за посоката на въртене.

След това им били демонстрирани цветни пръстени: сини, червени, жълти и т.н. В двата случая била записвана активността на мозъка, така че във втория експеримент (с пръстените) изследователите можели да кажат как реагира мозъкът на различните цветове, без да обръщат внимание на формата на предмета.

След като сравнили данните за мозъчната активност, се оказало, че на черно-белите снимки мозъкът демонстрира „цветна” реакция. Тоест на черно-белия банан в мозъка преминавал сигнал, съответстващ на жълт цвят, независимо че човекът не се концентрирал върху цвета (в случая той следял въртенето му).

Очевидно, разсъждават авторите в сп. Current Biology, цветните шаблони се записват в зрителните анализатори и при среща с познат обект тези данни автоматично се „зареждат”, за да осигурят по-пълно разпознаване на предмета. Предполага се, че сме виждали този предмет и преди и че вече знаем какъв е обичайният му цвят.

Именно благодарение на такова свойство на мозъка ние бързо можем да разпознаем предмет при лошо осветяване, в мъгла и т.н. – тоест когато е невъзможно да получим пълна информация за това, което виждаме, само от очите.

В такъв случай би било любопитно да разберем какъв цвят „вижда” мозъкът при черно-бели рози или лалета и карамфили, тъй като тези цветя биват и бели, и червени и жълти…

Източник: The University of Tübingen

Категории на статията:
Синя луна