Хаос дирижира живота на всички планетни системи
Всички известни планети край далечни звезди може да са възникнали в резултат на хаотични процеси, управляващи движението на бъдещите газови гиганти и земеподобните планети в момента на тяхното формиране и във „възрастните” епохи на техния живот, се казва в статия в сп. PNAS.
До началото на XXI век учените са смятали, че планетите са се появили примерно на същото място, където се намират и днес. В последните две десетилетия станало ясно, че тези представи не са верни. Днес планетолозите смятат, че газовите гиганти са възникнали в „студената част” на Слънчевата система и тяхното сближаване със Слънцето по случаен начин е пренаредило орбитите на планетите от земната група.
Йорам Литвик от Северозападния университет (САЩ) и колегата му Ву Янцин смятат, че „хаотични” процеси протичат във всяка планетна система и присъстват на всички етапи от нейното развитие. Учените са стигнали до този извод, като построили модел на планетна система, в която има „горещ Юпитер” – планета гигант, разположена близо до светилото.
Този модел показва, че планетните системи край другите звезди не са абсолютно стабилни, а се намират в т.нар. състояние на постоянен хаос. С времето орбитите на планетите гиганти и по-малките им събратя се променят, макар те да изглеждат неизменни поради това, че тези изменения стават за стотици милиони години.
Краен продукт на такова движение са „горещите Юпитери”, които постепенно се приближават към светилото и го достигат за около 300 милиона години. По думите на астрономите, предсказанията на техните модели се потвърждават от данните на наблюденията на 60 „горещи Юпитера”, които са открити в последните години от телескопа „Кеплер”.
Ако „хаосът” наистина съществува, то съставът на планетните „семейства” може да се променя с времето дори след като изчезне протопланетният диск и планетите са „открили” стабилни орбити. Учените планират да проверят тази теория, като изучат нови планетни системи, които ще бъдат открити в близко бъдеще.