Мозъкът също произвежда полови хормони
Хипоталамусът, който отговаря за регулирането на менструалния цикъл и репродуктивните функции, може активно да отделя полови хормони при макак резус.
Откритието е направено от биолози от Медицинската школа за обществено здравеопазване в Уисконсин-Медисън и има важно значение за човека, тъй като нашата репродуктивна и невроендокринна система са идентични с тези животни.
Учените са открили, че естрадиолът, най-активният женски полов хормон, се произвежда не само в яйчниците, но и в мозъка на приматите. Естрадиолът влияе на много функции в организма, включително регулацията на теглото и паметта.
Независимо че преди изследователите са знаели за причастността на хипоталамуса към регулацията на менструалния цикъл, даденото откритие е станало голяма изненада за тях. Водещият автор на изследването – Еи Терасава – разказва, че хипоталамусът е способен бързо да произвежда естрадиол и да контролира отделянето на гонадотропин-освобождаващ хормон, участващ в регулацията на ръста, теглото, половото развитие и репродуктивните функции. И този факт станал неочакван за нея и колегите ѝ.
„Нашето изследване не само помага по-добре да разберем начините за регулация на репродуктивните функции на фундаментално ниво, но и подпомага разработването на нови методи за борба с редица заболявания”, обяснява Терасава.
Естрогенът е свързан далеч не само с половата принадлежност и способността за размножаване. Важно е да се разбере, че хормоналният дисбаланс води и до други заболявания и разстройства, като болест на Алцхаймер, инсулт и депресия. В рамките на експеримента учените открили, че производството на недостигащия полов хормон в мозъка може да се активира чрез обикновена електрическа стимулация на необходимата част от хипоталамуса.
Но за учените останали и неразкрити въпроси. Например с какво се отличават един от друг хормоните, произведени от хипоталамуса и яйчниците, както и защо организмът има нужда едновременно от две зони за производство на естроген.
„Предположихме, че по време на овулация в голяма степен и в по-малка степен в други периоди от менструалния цикъл естрадиолът в хипоталамуса контролира гонадолибериновия хормонален изблик. Освен това освободеният от мозъка естрадиол може да изиграе съществена роля по време на менопаузата и преди половото съзряване на жената, когато яйчниците са неактивни”, разказва Терасава.
Новото изследване подлага на съмнение авторитета на популярната теза, че стероидните хормони от половите жлези (в случая – яйчниците) регулират работата на хипофизата и мозъка като цяло. Затова не бива да виним хормоните за тъжните си мисли – мозъкът ги контролира, а не обратното.
Интересно е, че други изследователски екипи са открили по-рано, че полови хормони могат да се произвеждат и от други части на тялото, например от ендометриума. Филипа Сандърс от университета в Единбург, чийто екип е направил това откритие, смята, че в бъдеще ще се открият и други органи, участващи в производството на полови хормони. А това означава, че може да се търсят и нестандартни подходи към лечението на разстройства, свързани с хормонален дисбаланс.