Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Израел ще може да сваля спътници от орбита

15 януари 2014 г. в 00:01
Последно: 15 януари 2014 г. в 00:42

Израел зле се разбира със своите арабски съседи и заплахата от унищожение с балистични ракети за него винаги е актуална.

За защита от тази потенциална опасност Израел е построил отбранителна система, която покрива цялата страна. Но ако тази система може да сваля междуконтинентални ракети извън пределите на атмосферата, то какво ще ѝ попречи да сваля и летящи спътници?

Това е оръжейната система Arrow – една от най-модерните програми за противоракетна отбрана на Земята и първата функционираща система, специално разработена за неутрализирането на подобни заплахи.

Arrow е разработвана в продължение на десетилетия, а през 2000 г. е пусната нейна усъвършенствана версия – Arrow 2. Тя има 90-процентова точност и се състои от двустепенни ракети с разделяща се бойна глава, активирана от наземен радар с ранно оповестяване. Цялата батарея е мобилна, което позволява да се избегне превантивно унищожаване на противника.

© United States Missile Defense Agency

Системата Arrow е проектирана и построена от съвместен екип на Boeing и Израелската аерокосмическа компания, който сега работи над комплекса Arrow 3.

За разлика от своя предшественик, Arrow 3 е способна да унищожава балистични ракети в Космоса – още преди те да влязат обратно в атмосферата. Освен това Arrow 3 е почти два пъти по-лека от предишния модел, което позволява да се монтира на борда на кораби.

Израел представи тези ракетни прехващачи на стойност 2,5 млн. долара на Парижкото авиошоу през 2009 година, но системата още не е пусната официално. Впрочем според военните аналитици системата Arrow 3 вече може да е разгърната на ВВС базата Тал Сахар до Йерусалим и може да бъде въведена в експлоатация още към края на тази година.

И макар че Arrow 3 е проектирана да прехваща балистични ракети от типовете, които са на въоръжение в съседните Иран, Сирия и Ливан, отчитайки 100-километровия вертикален радиус на системата, тя може да служи и като антиспътниково оръжие.

„Космическото военно противостояние е реалност на XXI век. И макар че мнозина говорят за свят без космическо оръжие, отговорната космическа държава, такава като Израел, трябва да е готова за бъдещите ситуации“, казва Тал Инбар, ръководител на Космическия изследователски център при института Фишер.

Gizmodo

Категории на статията:
Технологии