Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Космическото време вече е истинска симфония

3 февруари 2014 г. в 14:03
Последно: 3 февруари 2014 г. в 19:07

Учени от университета на Ню Хемпшър в съвместен проект с НАСА са създали сайт, на който всеки може да разбере какво е космическото време – слънчевата и геомагнитната активност – просто като слуша музика.

Това е станало възможно благодарение на датчици, монтирани на борда на лунната орбитална сонда LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) на НАСА, която предава данни за радиационния фон в музикална композиция.

Шест датчика постоянно измерват броя на високоенергийните частици, регистрирани за секунда, и транслират тази информация в приложението CRaTER Live Radio.

Софтуер задава определена нота за всяка частица от радиационния фон, а нотите се възпроизвеждат от различни инструменти в зависимост от броя регистрирани в секунда частици.

Когато нивото на радиация е ниско и слънчевата активност е минимална, звучи пиано, а когато е високо, се прави избор между седем други музикални инструмента – банджо, барабани, тъпани, виолончело, китара, цигулка и маримба.

Разберете повече и чуйте космическата симфония в пряк ефир на сайта на CRaTER Live Radio.

Категории на статията:
Космос