Медиуми и неврофизиолози стиснаха ръце в името на науката
Американски неврофизиолози проследиха работата на мозъка на бразилски медиуми по време на сеанс с т.нар. автоматично писмо – писане на текст под „диктовка” на отдавна починали хора или духове. И фиксираха необикновено ниска активност на невроните, отговарящи за мисловните процеси и речта, се казва в статия, публикувана в портала PLoS One.
„Първата в света оценка на транса от гледна точка на неврофизиологията ни позволи да получим много нови и интересни данни, които ще ни помогнат да подобрим разбирането за това как работи нашият разум и как е свързан с мозъка. Тези данни заслужават да продължим изследването – длъжни сме да ги възпроизведем в други експерименти и да им дадем интерпретация”, казва Андрю Нюберг от Медицинския колеж при университета „Томас Джеферсън” във Филаделфия.
Нюберг и колегите му се опитали да изяснят какво се случва в мозъка на медиумите – хората, които са способни да „надникнат” в света на духовете – по време на транс, като проследили работата му с позитрон-емисионна томография.
Учените заминали за Бразилия, където съществува субкултура спиритуалисти, и избрали петима опитни и петима начинаещи медиуми. Изследователите инжектирали в кръвта им радиофармацевтик, необходим за работата на томографа, и приканили медиумите да проведат сеанс по автоматично писане.
Оказало се, че мозъкът на опитните и начинаещите медиуми работи различно по време на експеримента. Така активността на нервните клетки в мозъка на „експертите” спаднала значително. Според неврофизиолозите честотата на импулсите им падала до минимум, характерен за хората по време на сън или при загуба на съзнание.
От друга страна, мозъкът на начинаещите рязко се активирал по време на сеансите. Това се проявявало в повишено налягане на кръвоносните съдове в тези мозъчни отдели, които се „отключвали” в мозъка на опитните медиуми. Изглежда, тази група екстрасенси се опитвала да управлява течението на сеанса.
Според учените тези различия били забележими и в текстовете, които били написани от доброволците в хода на експеримента. Работата на медиумите експерти била по-сложна от лингвистична и смислова гледна точка. Това било малко неочаквано, тъй като за умствената дейност отговарят тези участъци, чиято активност била рязко снижена при опитните спиритуалисти.
Учените смятат, че феноменът може да се обясни с това, че активността на „разумната” част от мозъка възпрепятства функционирането на тази му част, която се активира по време на транс. Все пак Нюберг и колегите му отбелязват, че все още не са успели да открият механизма за активиране на подобни центрове в мозъка на медиумите. Учените планират да намерят отговор на този въпрос в следващи изследвания.
Източник: РИА Новости