Стотици години мъчение за престъпниците?
Достатъчно сурова ли е приетата днес висша мярка на наказание – доживотен затвор, за серийните убийци?
Науката скоро ще предостави на правоохранителните органи средства, позволяващи да се превърне животът на престъпниците в безкраен ад.
Специалисти от Оксфордския университет, след като изучили перспективите, възникващи благодарение на новите технологии, стигнали до извода, че не е далече денят, когато за особено тежки престъпления ще бъдат давани стотици години затвор.
Милиарди долари се влагат в медицински разработки, които позволяват значително да се удължи човешкият живот. Има и друг начин да се направи затворът безкраен – нови лекарства ще разтягат времето в човешкото съзнание, така че седмиците може да станат години за престъпника.
От миналата година екип изследователи начело с Ребека Роуч изучава съвременните технологии, които могат да превърнат живота на затворниците в истински ад.
„Някои престъпления са толкова нечовешки, че справедливостта изисква по-големи срокове на наказание. Такива престъпници често поради скорошна смърт не получават възмездието, което заслужават“, казва д-р Роуч.
Ученият вижда решаването на проблема за справедливо възмездие в продължителността на живота на престъпниците, които според нея в особени случаи трябва да гният зад решетките стотици години.
Друга възможност може да бъдат психоактивните средства, които забавят хода на времето в мозъка на престъпника. Подобна техника вече много десетилетия и дори векове се прилага при разпити. Хората се дезориентират, затварят им очите с кърпа или постоянно променят светлината в помещението, така че напълно губят чувството си за време.
Експертите смятат за много перспективна възможността да се прехвърли съзнанието им в компютър. В близко бъдеще техниката за сканиране ще може да достигне ниво, при което ще стане възможно да се разчита напълно информацията, съдържаща е в човешкия мозък, и да се пренесе тя на изкуствен носител.
Тогава обикновените затвори ще бъдат заменени с дигитални, престъпниците ще изтърпяват наказанието си в информационни битове и минути реално време могат да бъдат разтеглени за тях във век.
Подобно наказание ще излиза значително по-евтино на държавата и данъкоплатците, смята д-р Роуч. Според нея такива престъпници като Адолф Хитлер или Йозеф Менгеле безспорно заслужват значително по-сурово наказание от приетата днес в европейските страни най-висша мярка на наказание – доживотен затвор.