Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Незаменимите интернет детективи

30 март 2014 г. в 00:05
Последно: 31 март 2014 г. в 07:44

Мислите, че в интернет хората умеят само да попържат и да поливат виртуални градинки със зеле? Неее.

Понякога тези безделници, потребителите на Мрежата, обединяват сили и стават полезни.

Обичате ли добрата стара тайна? Странни изчезвания на хора, неразбираеми кодове, нечувани песни? Сега ще разберете как интернет потребителите се проявяват като детективи.

Понякога, признаваме, нашите уеб следователи стигат прекалено далече – спомнете си историята с взривовете на бостънския маратон, когато потребителите бързо откриха терориста по снимки – и разбира се, сгрешиха.

Но ето че се случва обединеният интернет разум да работи без грешка и тайната престава да бъде тайна. Ето седем случая, когато интернет изведнъж се обединява и побеждава!

Писмото на починалата баба

Когато старицата Дороти Хълм умирала от рак, разсъдъкът ѝ се замъглил и тя започнала да пише странни послания на листчета хартия. Внучката ѝ Жана постнала снимки на няколко послания на сайта Ask MetaFilter и помолила за помощ в разшифроването на текста. За удивление тази сякаш несвързана смесица от букви била декодирана за няколко минути и се оказала… молитва!

Ето ги и „тайнствените“ записки. Можете ли да ги разгадаете, без да надниквате в решението?
© Janna Holm

Един от текстовете на бабата започвал с OFWAIH, което коментаторите разшифровали като акроним от „Отче наш, Който си на небесата“ (Our Father Who Art In Heaven). Тайната измъчвала внучката цели 20 години, а интернет я разкрил за 13 минути. Пълната разшифровка на някои текстове можете да видите тук.

Бюро за разследвания The Redditor

Когато един от потребителите на The Reddit (студент с ник Shadybusiness15) разглобил един от разклонителите си, забелязал странен детайл. Той явно бил излишен, но това още нищо не значело – в детайла била поставена СИМ карта.

Той снимал СИМ картата и серийния ѝ номер и изпратил снимката на сайта Бюро за разследвания The Redditor.

Съгласете се, странни детайли за удължител…

И потребителите на „бюрото“ веднага установили, че това е подслушвателно устройство. И дори открили номера на клетката, на която се изпращала информацията. Е, когато Shadybusiness15 звъннал на този телефон, той вече бил изключен. С това завършило разследването.

Невъзможният древен език от видеоиграта Zelda

Както всички помнят, персонажите в Zelda разговарят на измисления език Hylian. Компанията разработчик Nintendo обикновено публикувала азбука на този език, но през 2011 година внезапно размислила и след съобщението Legend of Zelda: Skyward Sword заявила, че Hylian е непреводим.

„Непреводимата“ азбука на Zelda.

Какво предизвикателство за играчите! Из интернет форумите закипяла работа… И потребителите почти направили превод, но оставали проблеми с буквите J, Q и X. Тогава анонимен играч предположил, че ако преместят азбуката по определен шаблон, то при използване на шаблона с по-малко знаци се получава цялата азбука.

Забележителен пример за това как разработчиците се забавляват сами и развличат играчите със своите творения.

Идентифициране на тяло, престояло 35 години в земята

25-годишната Паулета Джастър тайнствено изчезнала в Мичиган през 1979 година. Многогодишното ѝ търсене нямало резултат.

През 2014 година съдебният антрополог Шарън Дерик се опитвал да идентифицира тяло, което било погребано в гроб на бедняк преди 35 години.

Шарън Дерик на фона на снимката на Паулета Джастър.
© Johnny Hanson

Тези две дела, изглежда, не били свързани, докато Дерик не получила съобщение по интернет за известно сходство (Американското министерство на правосъдието разработило уеббазата данни NamUs, в която се съдържа информация за неразпознати тела, а след това съдебните антрополози могат да си помагат един на друг дистанционно).

След подсказването Дерик бързо довела идентифицирането до логичен завършек и семейството на Паулета Джастър най-после спряло да я търси.

Пътешественичката във времето от филм на Чаплин

В кадър от филма „Циркът“ (The Circus) от 1928 година случайно попаднала жена, която сякаш разговаря по… мобилен телефон. Както разбирате, колективният интернет бързо разнищил тази видеоглавоблъсканица. Уви, разминало се без пътешествия във времето и конспиративни теории.

Потребителят Crennycrenshaw оставил следния коментар под видеото: „Достатъчно е да отидете на сайта за слухови апарати на Siemens, да преминете към раздела „История“ и да видите картинката на модела от 1924 година – и цялата тайна ще отлети.“

С други думи, кинодамата просто била глуха и използвала слухов апарат.

Спасяването на тийнейджърка от самоубийство

Анонимността в интернет има както положителни, така и отрицателни страни. Джеки Росас, 18-годишен, от Калифорния (САЩ), бил абониран за тайнствен акаунт в Tumblr. Изглежда, той принадлежал на 16-годишно момиче, което в последно време започнало да пише явно депресивни съобщения. И ето че една нощ на този акаунт се появила бележка, че девойката възнамерява да приключи живота си.

Независимо че Росас нищо не знаел за момичето, той веднага позвънил на горещата линия за самоубийства (да, има такава в Калифорния) и в полицията. Единственото, което можел да съобщи, било нейното име.

Росас, полицията и директорът на близкото училище Карън Димик започнали внимателно да разглеждат злополучния Tumblr акаунт в търсенето на някаква информация. И открили линк към акаунта ѝ в Twitter. По геотаговете от туитовете те определили домашния адрес и училището, в което учела девойката, както и името и фамилията ѝ.

Макар търсенето да продължило осем часа, то спасило живота на момичето, въпреки че към момента на появата на полицията нещастната девойка вече била поела смъртоносна доза хапчета.

Песента, която никой не е чувал

Няма човек, на когото да не му се е случвало това: някоя дяволска мелодия влиза в главата ти и се върти постоянно. И ето че си ходиш, пееш си, а след това, опитвайки се да изясниш кой я е написал и изпял, се обръщаш към спасителния интернет.

Но какво да правиш, ако песента е толкова неизвестна, че дори интернет не я знае?

Така се случило и с тази тайнствена песен от 80-те в стил new wave: никой не могъл да я разпознае. По първите думи от припева нарекли песента Stay (The Second Time Around), а известно било само това, че е записана в немско радио през 1984 или 1986 г.

Интернет детективите изпълнили форумите с бездна от версии. Четири години тайната не се дала…

И ето че през 2013-а някой си Stefan, който работел в шведско радио, разпознал злополучната песен. Тя се нарича Up On the Roof, а изпълнението е на Йохан Линдел (Johan Lindell). Албумът Ghost Rider с тази композиция излязъл през 1985 година.

Когато запитали Линдел как се отнася към тази история, музикантът бил лаконичен: „Никога не съм бил в интернет и с усилие ползвам компютър.“

Mashable

Категории на статията:
Загадки