Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Не сме произлезли от маймуни, божествени сме!

10 юни 2014 г. в 00:08
Последно: 10 юни 2014 г. в 07:15

Над половината от американците вярват в еволюцията на човека, но повечето от тях допускат, че процесът на човешкото развитие се е случил под божествен контрол.

Четирима от десет запитани са сигурни, че човечеството е създадено от Бога. Такива са резултатите от изследване на института Gallup.

42% от американците се придържат към позицията, че човекът е създаден от Бога преди около 10 000 години в този вид, в който съществува днес. Още една трета вярват в принципите на дарвинизма, но не изключват божествена намеса в процеса на еволюция. 19% вярват в научната теория на Дарвин.

Вярата е емоционално възприятие, затова няма нищо чудно, че човек се придържа към възгледи, които са най-комфортни за него, смята професорът от катедрата по антропология на биологичния факултет към Московския държавен университет Варвара Бахолдина.

„Човешкият род се е появил преди около 2 милиона години. Всички находки говорят, че да, човекът се е променял. Защо не сме готови да приемем това – това е сфера на такова специално научно знание, че има малко отношение към всекидневния ни живот. Идеята за произхода на човека от маймуната не е много приятна за голям кръг хора. Макар че тя е доста примитивна, защото маймуните в сегашния им вид тогава също не са съществували. Звучи неприятно за нашия слух. Ако е по-комфортно да вярват, че човекът има божествен произход, хората вярват“, разсъждава Бахолдина.

Чарлз Дарвин първоначално е искал да потвърди своите изследвания с религиозни догми. Но с времето вярата му в библейската история на света е отслабнала. На свой ред християнската църква също много години е отричала теорията на Дарвин. Съществувала е концепция, която се е опитвала да съвмести тези две теории, отбелязва ръководителят на Центъра за стратегически изследвания на религиите и политиките на съвременния свят Максим Шевченко.

„Френският католически философ Теяр дьо Шарден се е отивал да обедини теорията на еволюцията с тази за сътворението на света в едно цяло. Католическата църква не го е осъдила, но сериозно е коригирала част от теорията му. Теорията на еволюцията в никакъв случай не противоречи на теорията за сътворението на света. Просто първо светът е бил сътворен, а в него са започнали процеси на еволюция. Но еволюцията няма отношение към произхода на човека. Само идиоти могат да смятат, че човекът е произлязъл от маймуната“, разсъждава Шевченко.

Все пак през 2009 година Ватиканът заявил, че еволюционната теория не противоречи на библейската догма за сътворението на света и може да съществува като една от хипотезите. Ако човекът няма здрава вяра, то той допуска за себе си много версии, които дори може да си противоречат, а с възрастта убежденията му се менят, смята ръководителят на Психологическия център на Волхонка Анна Карташова.

Преди няколко години Pew Forum on Religion and Public Life изяснил, че американските католици, протестанти, православните християни, евреите, будистите и индуистите като цяло приемат еволюционната теория и я смятат за една от най-добрите хипотези, обясняващи произхода на живота на Земята.

Най-ярки противници на научната концепция са Свидетели на Йехова, мормони и евангелисти. Сред американските мюсюлмани съотношението между тези, които подкрепят теорията, и тези, които не я приемат, е приблизително еднакво.

Коммерсант

Категории на статията:
Еврика!