Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Вече извличат информация от кратковременната памет

18 юни 2014 г. в 00:14
Последно: 19 юни 2014 г. в 06:17

Учените вече могат да контролират спомените в реално време, за да разберат за какво мисли човек. В хода на невероятен експеримент те успели да определят под какъв ъгъл се намира правоъгълен обект, за който мисли доброволецът.

Проследявайки невронната активност на мозъка, екип учени от Орегонския университет дори успели да определят кой от доброволците има най-добра памет.

Стандартните начини за четене на мисли чрез наблюдение на мозъчната активност се оказали скъпо занимание с ограничени възможности в сравнение с новия способ, който позволява ефективно да се четат бързо сменящи се образи.

Като поставили електроди на главите на 25 студенти, изследователите получили електроенцефалограми на техните спомени за четириъгълник, затворен в кръг. Изследването на алфа-ритмите позволило с точност да се определи ъгълът на разположението на предмета в краткотрайната памет на доброволците.

Резултатите от изследването са описани подробно в сп. Neuroscience.

Според изследователите електроенцефалограмата може да чете съдържанието на паметта с висока точност практически със скоростта на мислите.

Получените резултати потвърждават, че електрическите колебания в честотния диапазон на алфа-ритмите играят ключова роля в способностите на човека да съхранява ограничено количество записи в работната памет.

„Идентифицирайки отделните ритми, значими за паметта, ние се приближаваме към разбирането на процесите на ниско ниво, свързани с тази наистина ограничена познавателна способност. Ако този ритъм отговаря за работната памет, то разбирането на неговия произход, както и на обема информация, която човек може да задържа в кратковременната памет, ще ни позволи да определим какво ограничава нашия разум“, казва проф. Едуард Оу от Ореногнския университет.

Целта на изследването е разбиране на пределите на съхранение на информация.

„Ние можем едновременно да мислим само за няколко неща и пропускаме тези, които ни се струват прекалено очевидни и запомнящи се, ако ограниченият ресурс на паметта е зает с нещо друго“, допълва професорът.

Учените отбелязват, че изследването дава ново разбиране за това как ритмичната активност на мозъка поддържа основните процеси на паметта.

Категории на статията:
Синя луна