Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бъдещето изисква от нас съвършенство

3 декември 2012 г. в 08:40
Последно: 3 декември 2012 г. в 00:34

Приказките за нова човешка раса, която ще работи, без да подвива крак, и ще си спомня всеки разговор, който някога е водила, на вас може да ви звучат като научна фантастика. Експерти обаче твърдят, че областта на изследвания, която се занимава с подобрението на човешкия живот, се развива толкова бързо, че подобни концепции стават осезаема реалност. А ние трябва да се подготвим за нея.

Днес хората имат достъп до силни лекарства (които първоначално били предназначени за пациенти с деменция и хиперактивни деца), способни да повишат умствената работоспособност и да подобрят човешкото състояние.

Експертите прогнозират, че за 15 години ще се появят малки устройства, способни да записват целия ни жизнен опит като непрекъснат видеопоток – така да се каже като жизнено списание, към което можем да се обръщаме, когато собствената ни памет ни изневерява.

Макар че потенциалните плюсове може лесно да се видят, експертите предупреждават, че тези успехи ще донесат със себе си значителни разходи – и те ще бъдат не само финансови.

Четири професионални организации – Академията на медицинските науки, Британската академия, Кралската инженерна академия и Кралското научно общество – твърдят, че докато технологиите за усъвършенстване на човека са призвани да подобрят нашата работоспособност и да помогнат на обществото, тяхното приложение повдига сериозни етични, философски, правни и икономически въпроси.

В съвместен доклад организациите предупреждават, че съществува „спешна необходимост” за обсъждане на потенциалната вреда.

Председателят на комитета по презентация на доклада – проф. Женевра Ричардсън, казва: „Съществуват редица технологии, над които продължава работа, а в някои случаи те дори се използват. Те могат напълно да ни заменят на работните места – за добро или лошо.”

Има положителни аргументи за водачите на товарни камиони, хирурзите и пилотите при използване на таблетки, които биха им помогнали да избегнат например умора.

Комитетът си задава въпроса: няма ли да възникне опасност в бъдеще, ако работодателите и застрахователите направят задължително използването на такива лекарства за определени категории граждани и работници.

Докато населението застарява, става все по-нормално да се работи повече. Подобряването на работоспособността може да позволи на по-възрастните служители да бъдат в крак с по-младите си колеги.

Но има и риск, че тези, които не се присъединят към технологичния елит, ще бъдат отхвърлени като динозаври, казва Джеки Лич Скали, професор по социална етика в университета на Нюкасъл и научноизследователския център Ethics & Life Sciences.

Някои изследвания сочат, че много студенти днес използват „умни” таблетки за подобрение на мозъчната работа. Което им помага да повишат оценките си на изпитите. Това на свой ред поражда въпроса трябва ли университетите и колежите да настояват изпитите да бъдат „чисти”, както състезателите трябва да доказват, че не са употребили допинг.

Мнозина си купуват таблетки през интернет, което е много рисковано, тъй като не могат да са сигурни какво точно им продават.

Освен това ние знаем твърде малко за влиянието на тези препарати върху нашето здраве и върху младите мозъци в дългосрочна перспектива. По думите на д-р Робин други форми на повишаване на работоспособността, включително и физически методи, ще продължават да се появяват и да се развиват. Някои от тях са изпитани на Параолимпийските игри, други се използват от военните, а трети може да имат сериозно приложение в клиниките в близко бъдеще.

„Предоставя ни се възможност да живеем във време, когато се появяват повечето от тези изобретения и усъвършенствания. Но ние трябва да сме бдителни и да се убедим, че такива таблетки за „съвършенство” ще са ни от полза и няма да страдаме от последствия, които може да възникнат в резултат на неналежащото им използване”, отбелязва ученият.

Категории на статията:
Аз, човекът