Тийнейджър създаде универсален гласов синтезатор
Индийски студент изобрети устройство, преобразуващо дишането на човека в реч.
16-годишният Арш Шах Дилбаги е един от 15-те финалисти на конкурса Google Science Fair, проведен сред тийнейджъри от 13 до 18 години, занимаващи се с научна дейност.
Както става ясно от сайта на конкурса, той е представил уред, наречен TALK, предназначен за хора с нарушена речева функция.
„До 1,4% от населението на Земята (около 100 млн. души) страдат от Паркинсон и някои други неврологични заболявания. Продължителността на живота на такива хора е с около 20 години по-малка от средностатистическата, включително поради недостиг на средства за самоизразяване“, пояснява Дилбаги.
По думите му съществуващите устройства за алтернативно общуване са прекалено скъпи и бавни и са подходящи далеч не за всички нуждаещи се. TALK е много по-евтин и бърз, той е портативен и изключително прост за използване, твърди Дилбаги.
Съвременен компютър с гласов синтезатор струва 7–10 хиляди долара. Такова устройство корпорацията Intel подари на световноизвестния британски физик Стивън Хокинг, който страда от амиотрофична латерална склероза, предизвикваща почти пълна парализа на тялото.
Компютърът се състои от планшет, закрепен за инвалидната количка, и датчик за движение, вграден в рамката на очила. Само един лицев мускул на Хокинг работи, именно с негова помощ по екрана се насочва курсор, което дава възможност да се изобразява комбинация от няколко букви. След това сработва система за набор на текст. Готовата дума се изпраща в гласовия синтезатор.
TALK е сто пъти по-евтина от това сложно устройство – само 80 долара. Той се състои от кабел, микрофон, микрочип Arduino и динамика. Свръхчувствителният микрофон се закрепя под носа на човека и улавя дишането му.
Системата различава кратки и дълги вдишвания и издишвания, превежда ги в точки и тирета от Морзовата азбука, които след това се обработват в нормални думи и се произнасят с един от деветте гласа, записани в паметта на устройството. TALK предвижда и втори работен режим, в който вдишването и издишването в определен ред съответстват на дадени фрази или команди.
За разлика от скъпите компютри TALK е универсален и е подходящ за всички нуждаещи се – дори ако парализираният човек не може да движи мускулите на тялото си, той може да диша. В същото време устройството има съществен минус – за да се говори с помощта на това устройство, е необходимо да се знае Морзовата азбука, в която всяка буква е шифрована от последователност от точки и тирета.
Самият изобретател е сигурен в успеха на своето устройство. По думите му то е минало успешни тестове сред пациенти, страдащи от Паркинсон и енцефалопатия. В бъдеще младежът обещава да създаде версия на TALK, съвместима със съвременни устройства от рода на очилата Google Glass.
Главните награди в Google Science Fair са стипендия за обучение на стойност 50 000 долара, 10-дневно пътуване до Галапагоските острови в състава на експедиция на National Geographic и посещение на частния космодрум Virigin Galactic.
Победителите ще бъдат обявени на 23 септември.