Науката отбелязва Рождество
Елха от 42 атома, маршрутът на Дядо Коледа, удължаване на живота на елхата, коледен алкохол и къде се намира истинският Витлеем – да видим какво измислят учените, за да е по-весело на Коледа.
Наноелха от Мориарти
Професор със зловещата фамилия Мориарти работи в Нотингамския университет. Както много други британски учени, той обича да твори неща, които отстрани може да изглеждат най-малкото странни.
Ето, и в навечерието на Рождество той решил да се позабавлява и е направил истинско коледно дърво от 42 атома. Слава Богу, съвременните нанотехнологии позволяват такива неща.
Всъщност елхата може да се направи и по-малка – но като предан поклонник на легендарния „Пътеводител на галактическия стопаджия“ на Дъглас Адамс, той не могъл да не избере числото 42. Според книгата „четиридесет и две е отговорът на главния въпрос на живота, Вселената и всичко“.
Предателският нос на Рудолф
Коледното настроение не е чуждо и на представителите на Командването на въздушно-космическата отбрана на Северна Америка (NORAD). На Бъдни вечер те са пуснали специален сайт, чрез който може да се види движението на Дядо Коледа по Земята в реално време.
NORAD следи стареца от 1955 година благодарение на топлината, излизаща от носа на Рудолф – главния от елените във впряга на добрия вълшебник.
Освен чрез военните Дядо Коледа може да се проследи и със специалния портал на Google. Освен това там е посочен броят на подаръците, които са успели да получат деца и възрастни. Само че показанията на този ресурс се разминават с данните на военните.
От една страна, това добавя вълшебство към атмосферата на празника. А от друга, кара скептиците да продължават да се съмняват в съществуването на добрия старец.
Отсечена и вечнозелена
Изкуствените елхи вече се срещат в домовете по-често от живите дървета. Често причина за това е високата цена на истинските. Още по-често хората се ръководят от чисто прагматични и хуманни съображения – изкуственото дърво може да се използва няколко години, а отсеченото ще загине само след няколко дни и ще се озове в кофата за боклук.
Учените не са изобретили универсална рецепта за решаване на този проблем, но са намерили начин да продължат живота на зелената красавица.
За да се съхрани елхата по-дълго, да не ѝ падат игличките и да радва очите със своята красота, е необходимо да се предприемат няколко прости действия. Първо, необходимо е да се вземат около четири литра вода, четири чаени лъжички захар, четири чаени лъжички белина и четири чаени лъжички оцет или лимонов сок. След това всички тези съставки се смесват.
А после в тази екосистема се поставя дървото. Така то ще живее много по-дълго. Тази смес не е препоръчителна за пиене дори ако по време на празниците алкохолът свърши.
Освен това поне три пъти дневно дървото трябва да се пръска с вода от пулверизатор.
Синьо Рождество
Неслучайно споменахме алкохола – без него не минава нито празнуването на Коледа, нито на Нова година. Този важен въпрос също не е подминат от учените – те са изучили влиянието на различната „огнена вода“ върху храносмилането.
Изследователите са успели да установят, че съпровожданото калорийната празнична трапеза пиене само забавя храносмилането, но не води до киселини в стомаха, оригване, подуване на корема и други симптоми на стомашни разстройства.
Но изследователите не престават да напомнят, че подобна закономерност ще бъде вярна само при условие че всеки си знае алкохолната мярка. Ако не си я знае, може и да пострада.
Отреченият Витлеем
Независимо че за мнозина Рождество малко е позагубило първоначалното си религиозно значение, все пак празникът препраща към деня на рождението на Иисус Христос във Витлеем.
Ето че и израелски археолози са решили да внесат своята лепта. Според резултатите от тяхното изследване Иисус се е родил в малкото селце Витлеем в Галилея, а не във Витлеем на Западния бряг на река Йордан.
Думите си те подкрепят с находка – останки от византийска базилика. А също с хипотезата, че да се стигне от селцето до Назарет, където е прекарал детството си Иисус, е много по-лесно, отколкото от едноименния град.