Човешката еволюция продължава неуморно
Естественият отбор не е „умрял” и продължава да работи, твърдят учени.
Развитието на човека, смятат експерти, върви със същите „доисторически“ темпове независимо от рязкото снижаване на детската смъртност и раждаемостта и предполагаемото отсъствие на естествен отбор, твърдят учени в статия, публикувана в сп. Evolution.
До този извод са стигнали финландски генетици и еволюционни биолози, след като анализирали няколковековната генеалогична история на Финландия и съпоставили измененията в облика, ръста, продължителността на живот, успешността и прочие човешки черти с мутациите в техните ДНК.
Авторите на статията се възползвали от това, че много семейства във Финландия поддържат обширни генеалогични архиви, в които първите записи често били направени през XVIII век или дори в предишни исторически епохи.
Вирпи Лумаа от Шефилдския университет (Великобритания) и колегата ѝ Елизабет Болунд от университета на Упсала (Швеция) успели да открият повече от 10 000 подобни хора, да съберат образци от тяхната ДНК и да изучат в детайли живота на техните предци.
Като сравнили техните геноми, учените неочаквано открили, че около 4–18% от всички вариации в чертите на финландците през XVIII и XIX век са били обусловени не от социално-икономически фактори или особености на тяхното обкръжение, а от генетични мутации.
Дори сравнително малкият „принос“ на гените в развитието на човешките черти позволява да се говори, както обясняват учените, че естественият отбор не е „умрял“ и продължава да работи.
Според учените в последното столетие „приносът“ на гените във вариациите на тези човешки черти не е намалял, а напротив – забележително е нараснал.
Изследователите обясняват нарастването на влиянието на естествения отбор върху нашата еволюция с това, че днес върху избора на партньори за продължаване на рода почти не влияят социалните норми и ограничения, съществували в предишните епохи.
„Напълно е възможно животът в съвременното общество да дава на нашите гени повече свобода в изразяването на техните „мисли“ и преференции благодарение на отслабеното влияние на обществените и психологическите норми за това, как да продължим своя род.
Благодарение на това приносът на естествения отбор в еволюцията на човечеството забележително се е повишил в последните няколко поколения“, заключава Болунд.