На Марс може да има подпочвени води
Учените са открили признаци за съществуването на подпочвени води на Марс, които може да се използват за подсигуряване на живота на марсианска колония.
Влажните участъци от почвата са и потенциални места на обитание на извънземни микроорганизми.
Моника Пондрели (Monica Pondrelli) и колегите ѝ изследвали екваториалния регион Арабия Тера близо до кратера Фирсов. Този регион е известен със слоести утаечни сулфатни породи, образувани под въздействието на голямо количество вода, пише в статия Геоложкото общество на Америка.
В новото изследване учените решили да проверят потенциалната пригодност на региона Арабия Тера за разполагане на обитаема база и внимателно да изучат достъпните ресурси в региона.
Избраният участък в местността има сложен релеф и е покрит с редки дюни и падини. Вниманието на учените привлекли неголеми многоъгълни образувания с мащаб около метър, които се открояват на светлия фон на околността.
Според изследователите тези геоложки образувания са се появили в резултат на колебания на нивото на подпочвени води. Нещо подобно се наблюдава на Земята на места, където влажната глинеста почва се напуква в резултат на пресъхване или замръзване.
Изследователският екип на Моника Пондрели смята, че в Арабия Тера протича периодичен апвелинг (повдигане) на подпочвените води, които през пукнатините в планинските хребети и хълмове излизат на повърхността. Съдейки по всичко, този процес е сезонен, тоест съществува цикъл на циркулация на подземните води.
Наличието на достъпни подземни води би могло съществено да облекчи строителството на марсианска обитаема зона. Технологиите за добив на подпочвени води на Земята са отработени добре, а излишните минерали, разтворени във водата, може да се филтрират. Подпочвените води може да се използват в оранжерии, за пиене и за приготвяне на храна и кислород.
Без собствен източник на вода създаването на обитаема марсианска база е невъзможно. Средното разстояние до Марс е 228 млн. км, затова доставката на вода от Земята ще бъде прекалено скъпо.