Девствената Амазонка е мит
Първите европейци, които навлезли в дъждовните гори на Амазонка, разказвали за градове, пътища и ниви близо до големите ръкави на реката.
„Имаше град, който се простира на 15 мили, без никакво пространство между къщите – беше невероятно за наблюдаване“, е писал Гаспар де Карвахал (Gaspar de Carvajal), който е бил хроникьор на изследователя и конкистадор Франсиско де Ореяна (Francisco de Orellana) в средата на ХVI век. „Земята е също толкова плодородна, колкото и в Испания.“
Такива разкази дълго време са смятани за фантазии, защото такива градове не са виждани. Но изглежда, че в крайна сметка хрониките са верни. Сегашното ни понятие за девствена и недокосната Амазонка е фантазия.
Според анализите на Чарлз Клемент (Charles Clement) от Бразилския национален институт за изследване на Амазонка това, което сега изглежда като безкрайна дъждовна гора, само преди 500 години е било площ, силно наситена с хора. След като се появили европейците, местните жители били покосени от болести и по-напреднали оръжия, след което природата си възвърнала териториите. Но „благодарение“ на обезлесяването сега започват да се откриват останки от тези цивилизации.
Клемент смята, че ако въобще е имало девствени райони до 1492 година, те са били съвсем малко. „Много от сегашните амазонски гори изглеждат недокоснати от човека, но истината е, че те са значително повлияни, даже опитомени.“
Доказателства за това цялостно преосмисляне на виждането ни за Амазонка се трупат от известно време. Археолози са открили градове, в които са могли да живеят до 10 000 души, а около тях – ниви и овощни градини, които се простират на десетки километри. Има доказателства за съществуването на тротоари, канали и гробища.
В същото време агрономи са открили, че голяма част от почвата в района на Амазонка е наторявана с различни отпадъци. Торените почви са се разпростирали на 150 000 квадратни километра, но голяма част от тях сега принадлежи на дъждовните гори. Възможно е населението на региона да е било 50 милиона души преди пристигането на европейците.
Уилям Деневан (William Denevan), географ в Уисконсинския университет, и Майкъл Хекенбергер (Michael Heckenberger), антрополог в университета във Флорида, казват, че останките са на 3000 години. Идеята за опитомената Амазонка прибавя достоверност към предишни изследвания в Конго и Югоизточна Азия, според които много от растителността, която изглежда недокосната, просто е пораснала отново след края на човешката активност в даден регион.