Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Наблюдаваме Синя Луна

30 юли 2015 г. в 18:04
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:24

В петък всички можем да наблюдаваме така наречената Синя Луна. Събитието се смята за рядко, но няма никакво отношение към цвета на нашия естествен спътник. На 31 юли е второто пълнолуние за този месец – подобно събитие се случва веднъж на 2,7 години.

Обикновено в годината има 12 пълнолуния – по едно на всеки месец. Но в някои години, включително и през 2015, пълнолунията са 13. Точно това тринадесето пълнолуние се нарича Синя Луна. Лунният месец трае 29,530589 земни дни, което е по-малко от земния месец, с изключение на февруари. Това несъответствие води до появата на едно „излишно“ тринадесето пълнолуние в някои години.

Названието Синя луна произлиза от английския термин Blue Moon и съответния идиоматичен израз Once in a Blue Moon, което означава „много рядко“. Първоначално Синя Луна било наричано третото пълнолуние от четири в едно тримесечие. Но след 1946 година Синя луна се нарича второто пълнолуние в един месец. Тъй като на 2 юли тази година вече имаше едно пълнолуние, на 31 юли ще наблюдаваме Синя луна.

Впрочем синоптиците са ни обещали малко дъждец. В непоносимите жеги на юли вероятно някои го чакат повече от всякакви Сини луни. От друга страна, тъй като точният момент на пълнолунието е в петък по обед, то можем да се наслаждаваме на кръглата месечина още тази нощ. А ако разхлаждането все пак ни подмине, не очаквайте да видите различен цвят на нашия естествен спътник, макар че Луната понякога има син оттенък.

Рубриката на Мегавселена „Синя луна“ е кръстена именно на това явление, което наблюдавахме през август 2012 година. Точно тогава започнахме работата по сайта, който стартира два месеца по-късно.

Категории на статията:
Синя луна