Цветята идват от водата
Чарлз Дарвин е разбрал много за живота на Земята, но едно нещо го е обърквало през целия му живот – той е наричал експлозивната еволюция на цъфтящите цветя „отвратителна мистерия“. Сега разбираме какъв е вероятният произход на покритосеменните растения – изглежда странно, но отговорът е водата.
От доста време се смята, че покритосеменните растения са произлезли на сушата преди около 160 милиона години, като са еволюирали от вече съществуващи земни растения. Но Дейвид Дилчър (David Dilcher), който е палеоботаник в университета Индиана, поставя под много сериозно съмнение тези вярвания. Той и екипът му са провели изследвания върху фосили на над 1 000 представители на вида Montsechia vidalii и заключението е, че растенията, които са на 125 милиона години са близки роднини на ливадната лисича опашка (покритосеменно растение от наше време). Връзката между фосилите и лисичата опашка, както и други доказателства за водни растения означават, че в определен период покритосеменните растения са живели в езера и гьолове.
Ако връзката между Montsechia vidalii и лисичата опашка е толкова близка, то това означава, че лисичата опашка се е появила 10 милиона години по-рано отколкото се е смятало досега. Това съвпада и с времето, в което са се появили покритосеменните растения като цяло. Има и други водни покритосеменни, които са се появили в същия период – водната лилия се появява за първи път в Португалия преди около 125 милиона години.
„Проучването представя нови доказателства за това как ранните покритосеменни са нахлули във водната среда“, казва Тайлър Фейлд (Taylor Field), който е ботаник в университета Джеймс Кук в Австралия. Но Фейлд не е сигурен дали водата е била първи дом за растенията. Той посочва, че дори и земните растения да са също толкова стари, има по-голяма вероятност водните да се запазят по-добре, като това може да създаде потенциални предубеждения.
Проучването е публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences.