Учени разгадават индската писменост
Изследователи смятат, че благодарение на цифровите технологии са се приближили към дешифрирането на неразгадана досега писменост на тайнствената индска цивилизация.
Индската, или харапската цивилизация е една от трите най-древни цивилизации на човечеството заедно с древноегипетската и шумерската. От всичките три тя е заемала най-голяма площ. Империята се простирала на повече от един милион квадратни мили по равнините на река Инд от Арабско море до Ганг на територии, които днес принадлежат на Индия, Пакистан и Афганистан. Населението в годините на разцвет е било около 5 млн. души.
Изследователите открили първите в света тоалетни, сложни каменни везни, огърлица от обработени скъпоценни камъни и други артефакти, свидетелстващи за високото културно развитие на тази епоха. Освен това според учените тази цивилизация не е имала армия.
Протоиндийската писменост не е дешифрирана и до днес. Задачата се усложнява от отсъствието на сведения за езика, както и от краткостта на откритите надписи. Учените смятат само, че представителите на тази цивилизация са писали отдясно наляво, а йероглифските знаци вероятно са били заимствани от пиктографията или изобретени по неин образец.
Сега са известни до 600 различни индски символа, включително такъв, който учените наричат „еднорог“. Има около сто академични публикации, чиито автори са се опитвали да дешифрират текстовете, и ето че сега, изглежда, научната общественост е близо до успех. В това им помагат съвременните технологии.
Раджеш Рао от Вашингтонския университет в Сиатъл използва цифров анализ, за да открие закономерности в символите. Екипът изследователи под негово ръководство разчита количеството случайности в писмеността с помощта на алгоритмичния език Fortran. Учените вече са изяснили, че индската писменост е по-сходна с шумерския клинопис.
За съжаление лингвистите засега не разполагат с текстове, по-дълги от 26 символа. Вероятно повечето писмени паметници от тази епоха все още лежат в земята. От повече от 1000 установени градове от индските времена са изследвани едва 10%. Много археологически паметници се намират на границата на Индия и Пакистан, където разкопките са невъзможни поради политическото напрежение между двете страни.
Учените се надяват, че ще бъде проведено изследване на тези места, което ще позволи да се разгадае тайната на изчезналата индска цивилизация, пише The Daily Mail.