Антарктида, каквато не сте я виждали
Когато видите тези снимки, завинаги ще промените представата си за Антарктида.
Със сигурност смятате, че леденият континент, разположен на Южния полюс на Земята е изключително бял.
Антарктида в обектива на Гастън Лакомб има доста повече цветове. Когато планирал двумесечна експедиция на Южния полюс, канадският фотограф сам не очаквал, че ще види далеч не бял континент.
За повечето от нас Антарктида се асоциира с пингвини, ледове и снежни бури. Пред очите си виждаме бяло пусто пространство. Всъщност това не е съвсем вярно.
И макар че повечето снимки от този континент изглеждат именно така, по думите на фотографа подобни изображения са заснети основно от кораби и от хора, които нямат достъп до сушата. На снимките на Лакомб Антарктида се представя в розов, зелен, кафяв и червен цвят.
Гастън Лакомб е един от малцината, получил разрешение от аржентинското правителство за пребиваване в научноизследователската станция „База Надежда“ (Base Esperanza), основана през 1952 година и разположена в северната част на Антарктическия полуостров.
В „База Надежда“ работят постоянно около 40 специалисти и членовете на техните семейства. Именно благодарение на тях фотографът разбрал откъде на снимките са се взели толкова интензивни цветове.
Така например пингвините се хранят с крил (ракообразни), който има розов цвят както в началото, така и в края на храносмилателния процес.
На някои снимки на Лакомб може също да се види интензивен кафяв цвят – това е показващата се изпод снега утайка, която се ранася от ветровете, водата, топенето на снеговете или лапите на самите пингвини.
Червеният цвят се появява благодарение на специфични микроскопични водорасли с червен пигмент. Те предизвикват „цъфтеж“ на снега, когато температурите се повишат след най-студения период от зимата.
Основната мисия на канадския фотограф в Антарктида е била увековечаването на 250-хилядната колония пингвини на Адели и повече от 2000 папуански пингвини. „Това са любопитни същества. Не се страхуват от хората и често сами се приближават. Снимах ги с часове, без да се притеснявам, че моделите ми ще се разбягат“, разказва Лакомб.
Канадският фотограф Гастън Лакомб е специализиран в заснемане на документални филми и дива природа. Историк по образование, той преподава в Бостънския университет. Също така е координатор по връзките с обществеността на международната лига фотографи естественици (International League of Conservation Photographers).
Портфолиото на Лакомб можете да видите на неговия сайт – gastonlacombe.com.