Швейцария ще пуска нов човекоподобен робот
В десетки лаборатории по цял свят се води активна разработка на човекоподобни роботи. Един от приоритетите в това направление е създаването на най-реалистична двигателна система, която най-накрая да избяга от типичните недодялани и резки движения.
Швейцарските учени от Лабораторията за изкуствен интелект (Artificial Intelligence Laboratory) на университета в Цюрих заявиха, че през март 2013 г. ще представят принципно нов тип човекоподобен робот, наречен Roboy. Според плановете проектът трябва да бъде завършен за рекорден срок – само 9 месеца след началото на работата.
Уникална особеност на новата разработка е двигателната система на робота, която работи с механизирани сухожилия по аналогия с човешките крайници, докато при повечето други роботи движението е основано на работата на ставите.
В прессъобщение на университета в Цюрих се подчертава, че Roboy е насочен към изпълнение на заложените програми независимо от присъствието на човека. Тъй като ще дели едно жизнено пространство с човека, машината трябва да е „дружелюбна” и безопасна.
Ето защо при създаването на т.нар. мека робототехника инженерите акцентират върху мекотата на докосването, мекотата във взаимодействията и естествеността на движенията.
Roboy е точно този „мек робот”. Движенията му са плавни и максимално се доближават до живите. В близко време създателите му планират да облекат творението си в еластична кожа и да придадат приятно изражение на лицето му. Роботът ще бъде с ръст на четиригодишно дете, а и външно ще прилича на такова.
Смята се, че Roboy ще има широко приложение в много области, например в домакинствата или в хотелския бизнес – в почистването и наблюдението, както и при грижа за възрастни хора. Роботът ще помага на възрастните да бъдат автономни толкова дълго, колкото това е възможно.
Учените се надяват, че след известно време обслужващите роботи ще влязат в живота ни толкова стабилно, колкото лаптопите и смартфоните.
В разработката на Roboy участват 40 инженери и учени, поддържат ги 15 партньорски компании, което говори за високия интерес към проекта както от науката, така и от бизнеса. От самото начало проектът е публичен и на официалния му сайт човек може да се запознае с последните постижения, снимки и видеоматериали.
Но създаването на робота хуманоид е много скъпо и инженерите планират да направят турне с изобретението си за събиране на допълнителни инвестиции. За тази цел те се готвят буквално да разпродадат тялото му за реклама на различни компании.
Така може да се очаква, че ще видим първия Roboy още идната пролет на международната изложба Robots on Tour в Цюрих, която ще е посветена на 25-годишнината на Лабораторията за изкуствен интелект.