Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

18 месеца от непрекъснатата работа на мозъка

15 декември 2015 г. в 00:21
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:27

Учени са публикували резултатите от анализа и пълните данни от 18 месеца работа на мозъка в рамките на проекта MyConnectome.

В рамките на проекта мозъкът на ръководителя на изследването бил сканиран два пъти седмично в продължение на година и половина. Успоредно с това той давал кръв за изследване, за да се разбере как мозъкът и останалият организъм си взаимодействат в дългосрочна перспектива.

Изследването е проведено от група американски учени, а статията им е публикувана в сп. Nature Communications.

Проектът MyConnectome се явява най-мащабното днес изследване на активността на мозъка на един човек. Неговата цел е построяването на качествен кънектом – пълна карта на мозъчните връзки. По-рано такива карти са строени по точни изследвания на различни индивиди и минусът на такъв метод било силното усредняване на индивидуалните различия.

Наблюденията продължили 532 дни (година и половина), като всеки вторник и четвъртък учените записвали с МРТ мозъчната активност на своя ръководител Ръсел Полдрак (Russell Poldrack). Във вторниците Полдрак давал също кръв на гладно. От левкоцитите (белите кръвни клетки) се отделяла и анализирала РНК, за да се изясни нивото на експресия (активност) на определени гени.

Тази информация позволила да се разбере взаимовръзката между работата на мозъка и останалото тяло. Резултатите показали висока корелация между активността на отделните региони на мозъка и експресията на цели групи гени.

Неочакван за изследователите станал фактът, че максимално влияние върху състоянието на връзките между отделните мозъчни части имало сутрешното кафе. В дните, когато Полдрак давал кръв и не закусвал (съответно – и не пил кафе), соматосензорната двигателна област в мозъка и регионът, отговорен за доброто зрение, били по-тясно свързани. Подобен феномен не е наблюдаван досега от учените и те все още не знаят с какво е свързан той.

Резултатите от изследването демонстрират целесъобразността на дългосрочните наблюдения на отделно взет мозък. Установено било, че при здравия човек той се намира в доста стабилно състояние в продължение на значително време.

Това дава предпоставки за наблюдения на пациенти с невралгични разстройства, в мозъка на които протичат функционални изменения (например при биполярно разстройство и шизофрения).

Тъй като това изследване се явява първото по рода си и в него вече е натрупан огромен обем данни, учените са окрили изцяло достъпа до цялата получена при експериментите информация.

За удобство на нейното използване авторите дори са създали браузер в рамките на проекта.

Категории на статията:
Невро(био)логия