Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Смъртта на Вселената е десет пъти по-близо

26 февруари 2016 г. в 20:18
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:26

Космическият „страшен съд“, или хипотетичната смърт на Вселената от Голям разрив ще настъпи поне след 2,8 милиарда години, смятат португалски физици. Учените са представили своите изчисления в arXiv, съобщава New Scientist.

Една от хипотезите за бъдещето на Вселената предполага нейното ускорено разширение. Освен това разширяващата сила на тъмната енергия ще продължи неограничено да се увеличава, докато не превъзмогне всички сили във Вселената.

В резултат тъмната енергия ще разкъса всички гравитационно свързани структури във Вселенат, след което ще превъзмогне силите на електростатичните и вътреядрените взаимодействия, ще разкъса атомите, ядрата и нуклоните – и ще се състои Голям разрив на пространство-времето.

Други учени прогнозират, че това ще се случи след 22 милиарда години. Но Диего Саес-Гомес от Лисабонския университет и неговите колеги решили да моделират всички възможни сценарии и да уточнят срока на разрива. Учените събрали последните данни по разширение на Вселената, получени по най-близките галактики, взривове на свръхнови и барионна акустична осцилация.

Саес-Гомес е стигнал до извода, че Големият взрив може да се случи, когато Вселената ще бъде по-стара от сегашната си възраст с 0,2 – тоест след 2,8 милиарда години.

„Засега сме в безопасност“, резюмират учените. Впрочем това е най-ранният срок: Големият разрив може да настъпи и по-късно, а може да не настъпи и въобще, и Вселената да изчезне от по-предсказуемата топлинна смърт.

Като се отчита, че дори на Слънцето учените предричат поне пет милиарда години съществуване, заявеният от Саес-Гомес срок изглежда неособено реалистичен. Но той подчертава, че ценността на подобни изчисления не е в реалните прогнози, а в разширението на възможностите на съвременната космология с работа с екзотични сценарии за бъдещето на Вселената.

Категории на статията:
Вселена