Млечният път отслабна двойно
Млечният път тежи два пъти по-малко, отколкото се смяташе досега. Този неочакван резултат за масата на нашата галактика е представен в Калифорния на 221-вото заседание на Американското астрономично общество (221st AAS Meeting) от Елис Дисън от Калифорнийския университет в Санта Круз.
Не е лесно да се определи колко тежи цялата галактика. Необходимо е не само да се сумират всички звезди в нея, но и да се отчете невидимата тъмна материя, на която, както се смята, се пада голяма част от масата.
Обикновено в своите изчисления изследователите се опират на скоростта на въртене на галактиките на разстояние около 45 000 светлинни години от центъра, а след това съпоставят резултатите с теоретичните представи за разположението на тъмната материя.
Именно по такъв начин екипът под ръководството на Марк Рийд от Харвард-Смитсънския център по астрофизика в Кеймбридж е получил своите резултати, публикувани през 2009 г.
Според изчисленията масата на Млечния път е няколко трилиона пъти по-голяма от масата на Слънцето. Но дори самите автори на статията признават, че такива оценки са доста приблизителни и в изчисленията има много неясноти.
Дисън и колегите й тръгнали по друг път. Те търсели много далечни звезди в галактическото хало – огромно кълбо от газ и тъмна материя, което обкръжава Млечния път. Старите звезди, изхвърлени извън пределите на диска в халото, се роят около галактичното ядро като пеперуди около лампа.
Учените измерили скоростта на въртене на тези светила и по различните резултати изчислявали масата на цялата галактика, която е от 500 милиарда до един трилион слънчеви маси – това е поне два пъти по-малко, отколкото е получил Рийд. Дисън предупреждава, че изчисленията се основават на предположения за размерите на халото и на това по каква траектория се въртят звездите около центъра на галактиката.
Но тя твърди, че има сериозни причини да смята тези доводи за верни.
Другите изследователи посрещнали доклада с предпазлив интерес. Те смятат, че авторите може да са прави, но се изискват много допълнителни изследвания с отчитане на голямото количество звезди в халото. Намаляването на масата на галактиката може да има големи последствия при съставяне на теоретичните модели.
Например изчисленията показват, че при предишната си маса Млечният път трябва да е заобиколен от стотици малки спътникови галактики, но всъщност те са много по-малко. Изхождайки от това, новите резултати изглеждат доста по-реалистични.
Самата Дисън признава, че съвременните технологии не могат да предоставят необходимата информация. Тя се надява, че в бъдеще големите телескопи ще помогнат в откриването на повече звезди в халото, за да се проверят изчисленията.
Резултатите от изследването на екипа на Дисън ще бъдат публикувани в сп. Monthly Notices of the Royal Astronomical Societ.