Китайски и канадски екипи осъществиха квантова телепортация в реалния свят
Учени от Канада и Китай предадоха независимо информация, закодирана в частици светлина, по реален оптичен кабел.
При квантовата телепортация квантовото състояние на една частица може да бъде предадено на друга, която е далеч, без между тях нещо да се движи физически.
Досега подобни експерименти са правени само в лаборатории.
Учените от Китайския научно-технологичен университет осъществиха телепортация на фотони на разстояние 12,5 км в гр. Хъфей, като използваха обикновена оптичновълнова мрежа. Колегите им от Калгари направиха аналогичен експеримент на разстояние 8,2 см.
Двата екипа са използвали различен подход. Китайците са телепортирали само два фотона за един час, но с „по-висока надеждност“. Канадците са успели да предадат до 17 частици в минута, но технологията им е „по-малко точна и с редица ограничения за практическо приложение“.
Миналата година американски учени успяха да изпратят фотони на разстояние 100 км, но само в пределите на лаборатория, по намотан на макари оптичен кабел.
Телепортацията на дълги разстояния е много важна за предаването на квантови криптографски ключове за кодиране на данни по кабели. Някои смятат, че това е бъдещето на комуникациите или най-малкото на интернет.