Звездите могат да бъдат късни родители
Оранжевото джудже TW Хидра, което е на 176 светлинни години от нас, живее вече около 10 млн. години. Затова, според теориите за образуването на планетите, формулирани доста преди откриването на първата екзопланета, то или вече трябва да има вече планети, или няма, но тепърва не може да ги има.
И всичко щеше да бъде добре, но наблюденията на космическия телескоп „Хершел”, който принадлежи на Европейската космическа агенция, показали, че двата варианта не съответстват на действителността. Макар че подозираният кандидат за екзопланета TW Хидра b така и не се потвърдил, звездата с маса 0,7 слънчеви е заобиколена от масивен протопланетен диск – възможно по-внушителен от този, който навремето е съпътствал Слънцето.
„Обикновено звездите на тази възраст вече са изчистили пространството около себе си от заобикалящия ги материал, но тази все още има достатъчно маса, за да породи еквивалент на петдесет Юпитера”, обяснява Едвин Бержин, който оглавява изследователската група.
Освен откритата звезда, която е в толкова интересно положение при необичайно зрялата й възраст, изследването показало и по-съвършен метод за „претегляне” на протопланетния диск около други звезди. А това е важно, защото именно от масата на диска зависи ще се появят ли около звездата планети и ако да, то в какво количество и с каква маса. Макар че за съществуването на такова образувание в случая с TW Хидра е известно от 2005 година, неизвестността на точната маса не позволявало да се прави извод за неговата значимост и по-нататъшната му съдба.
Новите наблюдения за пореден път показват колко малко знаем за механизма на образуването на планетите. Ако преди астрономите са попадали на системи, формиращи се със скоростта на предсказаните теории, то сега е настъпило времето на „късните родители”, създаващи планети милиони години след като подобен процес според теориите трябва да е завършил.
Източник: Европейска космическа агенция