Специалисти от САЩ работят над универсална противогрипна ваксина
Американски учени разработиха ваксина срещу грип, базирана на цитомегаловирус, често срещан херпесен вирус.
Той активира Т клетки на паметта, които са насочени към стабилни вътрешни протеини, а не към мутиращата обвивка на грипния вирус.
Ваксината е била успешно тествана върху примати, заразени с H5N1 птичи грип. Според авторите през следващите 5-10 години те ще могат да синтезират съвременни вирусни шаблони за ваксини и да създадат универсална противогрипна ваксина. Изследването е публикувано в списание Nature Communications.
Подобно на коронавируса, грипният вирус винаги мутира и създава нови варианти.
Шиповите протеини на повърхността му се развиват, за да устоят на антителата. Затова и противогрипните ваксини се актуализират всеки сезон, опитвайки да предвидят новите щамове.
Учените се фокусират върху Т-клетките на паметта. Те не са насочени към постоянно мутиращата обвивка на вируса, а към вътрешните структурни протеини, които почти не се променят във времето.
За да тестват ефектите на Т-клетките, изследователите са разработили ваксина, базирана на цитомегаловирус, често срещан херпесен вирус. Ваксината експресира антигени от грипа H1N1, започнал през 1918 г.
Учените са тествали ваксината върху 11 примати, заразени с птичи грип H5N1.
Въпреки вековната еволюция на вируса, ваксината със стари антигени работи срещу съвременната версия на грипа: 6 от 11 ваксинирани примати са оцелели след инфекцията.
„Проработи, защото вътрешният протеин на вируса беше много добре запазен“, коментира Джон Саша, старши автор на изследването от Орегонския здравен и научен университет, САЩ.
„Толкова добре, че дори след почти 100 години еволюция вирусът не успя да промени тези критични части от себе си.“
Чрез синтезирането на по-усъвършенствани шаблони за вирусна ваксина учените казват, че биха могли да генерират дълготраен имунен отговор и да осигурят универсална противогрипна ваксина в рамките на следващите 5 до 10 години.