Създадена е ваксина срещу СПИН със 100-процентова ефективност?
Американската компания Gilead Sciences, Inc. обяви създаването на ваксина срещу човешкия имунодефицитен вирус (HIV) със 100-процентова ефективност.
В проучването са участвали няколкото хиляди жени и нито една не се е заразила с ХИВ след приема на новото лекарство – ленакапавир.
Цената на една доза от ваксината обаче е доста сериозна – повече от $40 хиляди.
Резултатите от фаза 3 клинично изпитване, проведено от Gilead Sciences, Inc., показват, че новата ваксина – ленакапавир, поставяна два пъти годишно, е 100 процента ефективна за предотвратяване на HIV инфекция.
Изследването е охванало повече от 5300 жени на възраст от 16 до 25 години в Южна Африка и Уганда. Ако бъде одобрено, лекарството ще бъде използвано за профилактика на заболяването.
Ленакапавир блокира протеиновата обвивка на вируса и предотвратява инфекцията.
Ленакапавир е инхибитор на разпадането на капсида. Капсидът е протеинова обвивка, която защитава вирусния генетичен материал и помага за транспортирането му в заразената клетка. След като влезе в клетката, капсидът се отделя, вирусният геном се освобождава в цитоплазмата на клетката и вирусът започва да използва ресурсите на клетката, за да се размножава. Други лекарства за предекспозиционна профилактика (PrEP), като Truvada и Descovy, работят чрез различен механизъм: те инхибират обратната транскриптаза, ензим, който вмъква вирусни гени в ДНК на клетката гостоприемник.
Фаза 3, двойно-сляпо, рандомизирано проучване PURPOSE 1 сравнява подкожни инжекции на ленакапавир два пъти годишно с ежедневен перорален прием на Descovy или Truvada. Включването на плацебо група се счита за неетично, тъй като последните две лекарства вече са били известни като ефективни версии на PrEP, което намалява риска от придобиване на ХИВ чрез сексуален контакт с почти 99 процента.
Има 16 случая на HIV инфекция в групата, приемаща Truvada, и 39 случая в групата, приемаща Descovy. В същото време сред 2134 жени, които са получили инжекции с ленакапавир, не е регистриран нито един случай на ХИВ инфекция.
Lencapavir е известен с търговското име Sunlenca. Първоначалните дози от лекарството се дават като перорални таблетки и инжекции за бързо достигане на терапевтични нива, последвани от инжекции на всеки шест месеца за поддържане на неоткриваеми ниски нива на вируса в тялото. Инжекциите и таблетките Sunlenca ще струват 42 250 долара за първата година от лечението и $39 хиляди всяка година след това.
Въпреки това Gilead Sciences, Inc обещава да направи лекарството по-достъпно, след като станат известни резултатите от други проучвания, включително тези, включващи мъже.
Вирусът на човешката имунна недостатъчност (HIV) е вирус, който атакува имунната система, като разрушава или уврежда клетките, чиято роля е да себорят с чужди организми или туморни клетки. Най-често срещаният начин за предаване на ХИВ е чрез незащитен секс със заразен човек. С напредването на инфекцията човек става по-податлив на други инфекции и някои видове рак, като сарком на Капоши и неходжкинов лимфом.
ХИВ не може да бъде излекуван напълно, тъй като в човешкото тяло остават скрити резервоари на вируса, но липсата на лечение с антиретровирусни лекарства води до терминален стадий, наречен синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН), настъпващ след 10-12 години.